celkovo nižšie ako v súčasných členských štátoch. Najnižšie dane má pritom Estónsko, ktoré pri niektorých sumách dosiahnutého zisku dosahujú dokonca nulovú hodnotu.
K zníženiu daní pravdepodobne pristúpi aj Rakúsko, ktoré sa chystá v budúcom roku znížiť dane vzťahujúce sa na právnické osoby zo súčasných 34 na 25 percent. Dôvodom Rakúska sú nízke sadzby pristupujúcich krajín do EÚ v blízkosti Rakúska. "Sme nútení pristúpiť k takémuto kroku vopred kvôli investičným zámerom a vytváraniu nových pracovných miest“, povedal rakúsky minister financií Karl-Heinz Grasser. Čo sa týka rakúskych susedov, Slovensko zaviedlo 19 percentnú rovnú daň, v Slovinsku dosahujú úroveň 20 percent a Maďarsko sa chystá znížiť daňové sadzby z terajších 18 na 16 percent.
Podľa rakúskeho ministra financií sa priemerná nominálna daňová sadzba v desiatich pristupujúcich krajinách pohybuje na úrovni 21 percent. Možnosť znížiť dane s cieľom udržať si úroveň konkurencieschopnosti je v niektorých väčších krajinách únie vnímaná so značnými obavami. Tohto opatrenia sa najviac obáva Nemecko a Francúzsko. Prvou krajinou, ktorá k takémuto kroku pristúpila, je Veľká Británia. V osemdesiatych rokoch znížila daňovú sadzbu z 52 na 35 percent, tieto hodnoty sú však v porovnaní s 12,5 percentami v Írsku stále vysoké. Rakúsky minister financií vyhlásil, že napriek mnohým výhodám konkurenčného prostredia by mala byť stanovená dolná hranica zdaňovania právnických osôb. Grasser navrhuje v dlhodobom horizonte úroveň 15 percent.