Londýn 2. februára (TASR) - Otázku, či britská vláda nechá prešetriť, prečo sa spravodajské informácie pred vojnou v Iraku nakoniec ukázali ako mylné, si dnes na titulnej stane kladie väčšina londýnskych denníkov. Zbrane hromadného ničenia, ktoré sa zatiaľ v Iraku nenašli, v týchto dňoch hýbu aj americkou politickou scénou.
Independent, ktorý vlani brojil proti vojne, tvrdí, že britský premiér Tony Blair sa pripravuje na pomalý ústup z pozície, ktorú doposiaľ tvrdošijne zastával - a síce, že sa zbrane v Iraku určite nájdu.
"Úprimný politik by povedal: Skutočne sme si mysleli, že Irak mal chemické a biologické zbrane. No aspoň sme sa zbavili hrozného diktátora a Iračania nám za to raz budú vďační." To však podľa Independentu Blair odmieta. Politik, ktorý vyhlasuje, že robí pre krajinu to najlepšie, ak to tvrdí Blair, by mal nariadiť vyšetrovanie toho, ako sa mohli spravodajské služby takto mýliť.
Ak sa tieto chyby nenapravia, môže to byť pre Britániu nebezpečné, domnieva sa Independent.
Podľa Guardianu kritika padne najskôr na spravodajskú službu MI6. Po zmene názoru Bieleho domu na kvalitu informácií, ktoré tajné služby poskytli pred vojnou v Iraku, je britská vláda pod obrovským tlakom, aby aj ona niečo podnikla.
Aj Times žiadajú úplné prešetrenie spravodajských informácií, na základe ktorých sa Británie zapojila do vojny v Iraku a pripomínajú, že vlani bola na tajné služby vyčlenené miliarda libier. Verejnosť má preto právo vedieť, či boli tieto peniaze vynaložené správne. Už len preto, že spravodajským informáciám je potrebné veriť. Ak by totiž bolo v budúcnosti potrebné získať podporu verejnosti pre možnú vojenskú akciu, je táto dôvera dôležitá.
Britský premiér a americký prezident George Bush nesú zodpovednosť za vojnu v Iraku aj za informácie tajných služieb, ktorými svoje rozhodnutie o invázii podopierali. Ani jeden z nich však nepriznal, či sa vôbec niekedy zamyslel nad kvalitou tajných informácií, ale to možno odhalí vyšetrovanie.
Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung pripomína, že Blair je, čo sa týka kritiky, zraniteľnejší než Bush. Ale Američania sa nikdy netajili svojimi mocensko-politickými kalkuláciami. Horšie na tom bude britský premiér so svojím morálnym štandardom, uzatvára Frankfurter Allgemeine Zeitung.