vojakov. Počas krátkej návštevy západoafrickej krajiny, ktorá bola kedysi francúzskou kolóniou, de Villepin vyjadril nádej, že jednotky OSN položia základ pre budúcoročné voľby a pomôžu pri odzbrojení rebelov, ktorých povstanie v septembri 2002 uvrhlo krajinu do chaosu.
"V nadchádzajúcich týždňoch budú jednotky OSN dislokované na Pobrežie slonoviny, kde nahradia západoafrické sily," uviedol de Villepin pred francúzskymi občanmi, ktorí sa zhromaždili, aby ho privítali po viac ako roku. Francúzsko, ako aj generálny tajomník OSN Kofi Annan, dlho bojovali za rozmiestnenie mierotvorných jednotiek OSN na Pobreží slonoviny s cieľom obnovenia stability a bezpečnosti v regióne.
Zbrane a vojaci sa ľahko dostanú cez nechránené hranice západoafrického štátu, a zapájajú sa do dlhodobých konfliktov destabilizujúcich niektoré z najchudobnejších krajín sveta, ako je Sierra Leone a Libéria. Napriek krehkému mieru zostáva Pobrežie slonoviny rozdelené medzi sever a západ, ktoré kontrolujú povstalci, a provládny juh. Hlavnou prekážkou francúzskeho plánu boli Spojené štáty, ktoré zablokovali vyslanie viac ako 6 tisíc modrých prílb a ich rozmiestnenie na Pobreží slonoviny.
Hlavným cieľom de Villepinovej návštevy v krajine bolo stretnutie s prezidentom Gbagbom, ktorý má navštíviť Paríž na budúci týždeň v rámci dlho odkladanej cesty, ktorá bude zahrňovať aj stretnutie s francúzskym prezidentom Jacquom Chiracom.