SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Liška: Je normálne, že sa politici zaujímajú o tendre

Nový minister obrany začal po príchode do rezortu preverovať tendre a jeden z nich, na systém TOKOS, zastavil. Potom podal trestné oznámenie na svojho šéfa kancelárie. A potom sa prevalilo, že dvojmiliónové Audi s nadštandardnou výbavou pre neho ako ...


FOTO SME - PAVOL FUNTÁLNový minister obrany začal po príchode do rezortu preverovať tendre a jeden z nich, na systém TOKOS, zastavil. Potom podal trestné oznámenie na svojho šéfa kancelárie. A potom sa prevalilo, že dvojmiliónové Audi s nadštandardnou výbavou pre neho ako primátora Trenčína dodal sponzor SDKÚ. Za tri mesiace od nástupu do funkcie sa o JURAJOVI LIŠKOVI napísalo viac ako za tri roky od jeho vstupu do politiky. Denník SME ho požiadal o rozhovor.

Pred vstupom do politiky ste podnikali, šlo o obchodovanie so saunami. Ste dnes finančne zabezpečený?

„Áno, táto firma je jedna z najväčších firiem tohto druhu na Slovensku, ak nie najväčšia. Sauny vyrábame, aj montujeme. Dodávame zhruba 300 až 350 sáun ročne."

Koľko taká sauna stojí?

„V priemere okolo 90- až 100-tisíc korún aj s inštaláciou."

Nemali ste obavy, že pre nedostatok skúseností ako minister obrany zlyháte?

„Minister je politická funkcia, býva to vždy civil. Ktorý civil má za sebou vojenskú školu? Žiadny. Ide tu teda o manažérske schopnosti a politiku, ktorú v danom okamihu reprezentuje. Neobával som sa zlyhania, ale toho, či nesklamem."

Čo si myslíte o práci vášho predchodcu Ivana Šimka?

„Ivan Šimko tu bol rok, pokračoval v modeli 2010, ktorý sa prijal za Jozefa Stanka, a ja pokračujem v ich robote."

Nebolo vám nepríjemné striedať svojho vtedajšieho straníckeho kolegu?

„Bolo mi to nepríjemné. S Ivanom Šimkom som si rozumel a dodnes to platí. Aj keď niektorým veciam, postupom, ktoré dnes robí, nerozumiem."

Myslíte požiadavku vstupu do vlády len bez Dzurindu ako premiéra?

„Dajme tomu. Tiež som mal rád vtedy prácu primátora Trenčína, chcel som dokončiť pozitívne kroky, ktoré sa tam naštartovali."

Prečo bolo vaším prvým krokom na poste ministra preverovanie tendrov? Je to priorita rezortu?

„Len som si nechal spraviť rešerš. Zistil som, že jeden tender bol ukončený a uzatvorený, lebo firma nemala bezpečnostnú previerku. Ďalší prípad bol na Najvyššom súde, v ďalšom prípade sa čaká na získanie previerky firmy. Neskúmal som, aké firmy to dostali, ale v akom to je stave. Tender na takticko-operačný komunikatívny systém TOKOS zhruba za 8 a pol miliardy sa zverejnil. Nechal som si vypracovať stanovisko z generálneho štábu, a keď bola možnosť ušetriť, zastavil som to. S tým, že ho môžeme spustiť neskôr za nových podmienok. V Čechách to pre pozemné sily robili zhruba za 3 miliardy korún, čo je evidentný rozdiel."

Podľa našich informácií vám vojaci na vaše požiadanie vydali stanovisko, v ktorom odporučili v tendri pokračovať. Tvrdili, že by sa ušetriť možno dalo, ale nie je to isté.

„Ale to nedáva logiku. Že predpokladáme, že by sa mohlo ušetriť, vy to zatiaľ iba pozastavte a potom v tom pokračujeme. Keď máte danú cenu a začnete to robiť až o rok, cena sa nemení. Ja som rozhodol zastaviť a dať nové kritériá."

Tými novými kritériami bude aj to, že namiesto neverejnej súťaže to bude súťaž verejná. Toto je jadrom sporu. Vtedy sa to zadalo vojenským závodom, dnes existuje preto podozrenie, že verejná súťaž má umožniť vstup do tendra Tesle Stropkov, čo tam v prípade neverejnej súťaže vstúpiť chcela, ale nemohla. Podľa neoficiálnych informácií za Teslu Stropkov loboval aj jej rodák, minister SDKÚ Prokopovič, ktorý to ale poprel.

„Neviem, či loboval, alebo neloboval. Ani ma to nezaujímalo. Neviem, či toto je podstatné. Pri akomkoľvek systéme."

Našimi partnermi bude NATO, pôjde o tajné záležitosti. Nemalo by to byť skutočne robené neverejnou súťažou?

„Prečo si to myslíte?"

Pretože ten systém je vysoko utajovaný.

„U nás je systém taký, že najskôr musíte súťaž vyhrať, potom si robíte priemyselnú previerku. V iných krajinách je to tak, že do podobných tendrov idú firmy, ktoré robia utajované veci a majú previerku. To si myslím, že je lepšie."

Štátny tajomník Fedor na porade u ministra pred funkcionármi oznámil, že o tender TOKOS sa zaujímajú ministri Prokopovič a Kukan. Bolo to predtým, ako bol zastavený. Je normálne, aby sa ministri rôznych rezortov zaujímali o tendre na inom ministerstve?

„Určite sa to nestalo za mňa. Keď sa to stalo, tak za ministra Šimka. Zdá sa mi normálne, pokiaľ sa ministri vlády zaujímajú o tender, je to verejne prístupné cez internet."

Aj keď ide o neverejnú súťaž, utajený systém?

„Vtedy nie. Tak sa potom pýtam, akým spôsobom sa to dostalo von. Ale to by sme sa mohli na Slovensku pozerať do všetkých možných rezortov. Práve preto som za verejné súťaže vždy, keď sa to dá. Nemyslím si, že je na tom niečo zlé, keď sa niekto pýta, či ten tender nebude verejný a či sa doň nemôžu prihlasovať aj iné firmy. Ak to bolo tak."

Keď vypukne nejaká kauza o klientelizme, často sú v nej ľudia z SDKÚ. Stačí spomenúť len mená Palacka, Macejko. Fico nepriamo obvinil Mikloša z korupcie. Prečo je tak často práve SDKÚ spájaná s klientelizmom?

„To, čo sa pohovorí, je jedna vec, a čo je pravda, druhá. Keď Fico niečo má, nech to položí na stôl. Pán Mikloš ho zažaloval, Fico sa ešte ani raz nedostavil na súd. Bojí sa? Asi áno."

Ale Macejko je trestne stíhaný v kauze vláčiky, ktorá sa do veľkej miery týkala SDKÚ.

„Pokiaľ viem, pán premiér bol prvý, kto to dal na súd a bol svedčiť. Ukázalo sa, že v tom mal asi prsty pán Macejko, tak je tam, kde má byť. Je to úplne v poriadku."

Ako ste poznali Gabriela Palacku, bývalého pokladníka SDKÚ?

„Kým bol pán Palacka v aktívnej politike, tak som sa s ním nestretol, lebo do roku 2000 som nebol členom žiadnej strany. Stretol som sa s ním až ako s funkcionárom SDKÚ a ako s človekom som s ním vychádzal veľmi dobre. Keď niekto niečo má, nech to dá na súd."

Palacku ste sobášili ako primátor Trenčína. Prečo vy?

„Požiadal ma o to s tým, že bude mať svadobnú hostinu v oblasti Trenčína."

Pozvali vás na hostinu?

„Áno."

Hovoríte, že ste s Palackom a Dzurindom veľmi dobrými kamarátmi. Tak ste sa za tie tri roky spriatelili?

„Na ministerstve som tri mesiace a myslím si, že tu už mám kamarátov. Kamarátov, nie priateľov, lebo tých máte dvoch-troch za život. Máme veľa spoločných záujmov aj mimo práce. Keď nájde človek spoločnú reč a je mu s niekým príjemne, môže si povedať - fajn, toto je môj kamarát."

So štátnym tajomníkom Fedorom ste kamaráti?

„Vychádzame dobre. Sme dobrí partneri. Nemali sme zatiaľ žiadny profesijný konflikt. Myslím si, že budeme dobrý pracovný tandem."

Kedy ste sa ako kamaráti stretli s Dzurindom?

„Súkromne sa nestretávame. Cestovali sme spolu do Izraela a zhovárali sme sa cestou späť."

Aj o Mariánovi Bednárovi?

„Nie, nikdy."

Dzurinda povedal Šimkovi, že Bednár je nepriateľom SDKÚ. Na Bednára ste podali krátko po nástupe na post ministra trestné oznámenie. Na konfrontácii pred prokurátorom štátny tajomník Fedor trval na tom, že ste neporozumeli jeho slovám a Bednár nikoho nikdy nevydieral. Fedor je pritom z SDKÚ. Mýlili ste sa?

„Ja som sa nemýlil. Teraz to už môžem povedať, neobvinil som pána Bednára. Len som povedal, že mi pán štátny tajomník priniesol informáciu, že pokiaľ nepodpíšem tender TOKOS, môžem byť mediálne napádaný a že mi to údajne odkazuje pán Bednár. Tak som to pochopil a pred prokurátorom povedal. Pri poslednej konfrontácii, po ktorej sa trestné oznámenie zastavilo, sa mi pán Fedor ospravedlnil, že to pravdepodobne nepresne formuloval a že pán Bednár sa vyjadril, že ak to nepodpíšem, mohol by som byť mediálne diskreditovaný. A že to mi ako mediálny radca ako nováčikovi radí."

Napriek tomu ste po konfrontácii v relácii Sito rozprávali, že Bednár vám opakovane dával podpisovať papiere o TOKOS-e a že na vás tlačil. Podľa znalosti systému na ministerstve vám však nemohol dať riaditeľ kancelárie ministra, čím bol Bednár poverený, svojvoľne podpisovať akékoľvek dokumenty. Všetky tzv. informačky musí posúdiť a signovať právnik a evidujú sa aj na sekretariátoch.

„Pán Bednár mi tie informačky priniesol. Prvýkrát, keď som nastúpil do funkcie, s tým, aby som podpísal splnomocnenie jedného pracovníka na ministerstve, aby mohol podpísať tender TOKOS. Zistil som, že je to tender za 8 miliárd, chcel som o tom vedieť viac."

Bednár vám však priniesol len podpísať papier, ktorý mu dal niekto iný. Trebárs ten, čo žiadal o splnomocnenie. Obviniť ho potom v televízii, že vám tie papiere na podpis nosil zo svojvôle, nebolo účelové?

„Potom by musel povedať, kto mu to tak nosil. Tak často. Druhýkrát som odmietol podpísať tender TOKOS, bolo to asi o dva týždne. Bednár to zdôvodňoval tým, že v septembri bol tender ukončený a bolo by dobré to podpísať. Tretíkrát mi doniesol na podpis papier, že tender iba prerušujem. Ten návrh mi doniesol vždy v inej forme - ale doniesol mi ho. Nehovorím, že to tu niekto chystal alebo nechystal, ale bol to vždy on."

Kto vám ešte nosí takéto informačky?

„Riaditeľ kancelárie."

Takže, preto to bol vždy on, nie?

„Opakujem, že vždy to bol riaditeľ kancelárie (Bednár bol v čase nástupu Lišku poverený touto funkciou - pozn. red.). Ja viem, že tam určitý tlak mohol byť."

Ak ste mali pocit, že Bednár na vás chcel vyvíjať tlak, prečo ste ho rovno nevyhodili z dverí a ministerstva?

„Ale veď ja som to tak nepovedal. Nie."

Na akom aute sa teraz ako minister vozíte?

„Mám pridelené BMW, ktoré som zdedil po svojom predchodcovi."

Má vyhrievané sedadlá?

„Áno."

V Trenčíne sa tvrdí, že ste si objednali po príchode na post primátora dvojmiliónové Audi s nadštandardným vybavením.

„Nákup auta schválili poslanci krajského mesta. Dlhé roky sa používalo Audi 6 a kúpilo sa Audi 6. Niektorí primátori majú na Slovensku aj Audi 8, aj Mercedes. V prípade auta pre primátora Trenčína bol dodržaný zákon o verejnom obstarávaní."

Koľko z koľkých poslancov má v Trenčíne SDKÚ?

„6 z 25. A na schválenie alebo zmenu rozpočtu potrebujete 15 hlasov."

Vylučujete, že by mesto dalo zarobiť sponzorovi SDKÚ, od ktorého to auto kúpilo?

„Áno, presne tak, vylučujem. Ten pán na tom aute asi 50-tisíc prerobil. Minulý rok sa písalo, ako nechcem pomôcť futbalu, on tam vstúpil, dal okolo 20 miliónov korún. To nie sú osoby, ktoré potrebujú zarobiť 10- alebo 20-tisíc."

Môžeme skončiť aj takto: How do you feel in your new position? Do you like it?

„Predpokladám, že ma chcete skúšať. Dobre teda. Moja práca ma baví. Ak prídete nabudúce, môžem celý rozhovor s vami viesť aj v angličtine."

Hovorí sa, že cudzí jazyk riadne neovládate, vaša hovorkyňa pripustila, že sa doučujete angličtinu. Je to tak? Nie je to pre šéfa rezortu obrany v čase pristupovania do NATO hendikep?

„Vidíte, že som vám odpovedal, nemali sme to pripravené. Ale určite budete so mnou súhlasiť, že v prípade cudzieho jazyka je stále čo zdokonaľovať."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 7. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 8. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 9. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 10. Tipni si na Petru Vlhovú a získaj 10 eur
 1. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 3. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 4. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 5. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 8. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 9. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 10. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 1. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 15 392
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 14 920
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 885
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 488
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 943
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 514
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 276
 8. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 134
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 5 937
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 892
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Ak by sa robili ďalšie kompromisy, Krajčí je ochotný odstúpiť (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 224-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 3 526 obetí. Vláda predĺžila lockdown.

Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič vyhral na celej čiare

Čo si premiér odmakal, dostal Pellegrini zadarmo.

Peter Tkačenko
Cynická obluda

Otestujme sa pre Milanka

Nie je pravda, že najnovšia celoplošná bambusiáda každého len naštve.

Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení? (otázky a odpovede)

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Igor Matovič.

Neprehliadnite tiež

Súd vzal Navaľného do väzby na 30 dní

Opozičný politik sa vrátil do Ruska v nedeľu.

Alexej Navaľnyj.

Chodorkovskij prirovnal Putinov režim k stredoázijskému despotizmu

Bývalý magnát vyzval na boj za demokraciu v Rusku.

Michail Chodorkovskij.
Armin Laschet

Rusko recipročne vyhostilo dvoch holandských diplomatov

Holandská vláda začiatkom decembra obvinila dvoch ruských diplomatov zo špionáže.

Ilustračné foto.