V dome vľavo vo veľkom byte býva generál ŠtB. Vpravo Regia, reštaurácia, do ktorej Lorenc chodieva. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
Posledný prednovembrový šéf Štátnej bezpečnosti Alojz Lorenc už do väzenia zrejme nepôjde. Tento rok uplynie jeho 15-mesačný podmienečný trest odňatia slobody s odkladom na tri roky.
Vojenský obvodový súd odsúdil Lorenca v roku 2001 z dôvodu zneužitia právomocí verejného činiteľa, Vyšší vojenský súd v Trenčíne to v apríli 2002 potvrdil.
V rovnakej veci ho odsúdil už český súd v Tábore v roku 1992. Ten mu dal však nepomerne tvrdší trest - odsúdil ho na 4 roky nepodmienečne.
Lorenc po rozdelení Česko-Slovenska na výkon trestu nenastúpil - ako slovenský občan mal možnosť to odmietnuť. To, že nemohol vycestovať do susednej ČR, pre redaktorku SME zhodnotil: „Neprekáža mi to."
Lorenc bol odsúdený za nariaďovanie a organizovanie preventívnej izolácie odporcov komunistického režimu v celách predbežného zadržania od roku 1988 do novembra 1989. Momentálne žije a pracuje na slobode.
Člen podzemnej cirkvi, kňaz Vladimír Jukl: „To je čudná spravodlivosť. Keď som ja bol súdený, tak mi neodpustili ani maličkosť. Pričom som vlastne vôbec nespáchal nejaký trestný čin podľa objektívneho kritéria."
Martin Bútora: „Je to nehorázne. Desaťtisíce ľudí ŠtB sledovalo v bývalom režime, prizerajúc, čo sa deje. Ľudia sa pýtajú - kde je právny štát a základná spravodlivosť. O Lorenzovi sa vie, čo robil, čoho sa dopustil."
Jeho služby využíva Penta
Bývalý šéf ŠtB na Slovensku pritom od revolúcie naplno využíva výdobytky demokratického systému. Krátko po zmene režimu sa zaradil do podnikateľského stavu a žije si veľmi dobre vďaka skúsenostiam v informačných technológiách.
Bol to on, kto vytvoril šifrovací systém pre Varšavskú zmluvu, niekdajší socialistický vojenský pakt. Aj vďaka tomu dostával za komunizmu plat 13-tisíc korún mesačne, čo bolo pri vtedajších tisíc- až dvetisícových štandardných platoch luxusom.
O jeho služby zrejme preto prejavila záujem česko-slovenská finančná skupina Penta Group. Spolupracujú s Lorencovou eseročkou ALFA VS.
Popovič: „Lorencovo pôsobenie ako poradca istých finančných kruhov je výsmech pre tých, čo počas komunistického režimu kruto trpeli."
Šéf Penty Group Marek Dospiva: „Odborná verejnosť Lorenca dlhodobo rešpektuje ako uznávaného experta na šifrovacie systémy."
Dospiva študoval za komunizmu v Moskve. Pentu, kde je spolumajiteľom, chráni Lorencova firma pred sledovaním a odpočúvaním a zabezpečuje bezpečnosť dát jej počítačových sietí.
O Lorencove služby a ruské kontakty pred rokmi prejavil záujem aj Majský.
Tribún novembrovej revolúcie1989 Tono Popovič ku kauze Lorenc hovorí: „Generál ŠtB je živým dôkazom skutočnosti, že november 1989 je ešte stále nedotiahnutá záležitosť."
Bydlisko opúšťa zriedka
Generál ŠtB Lorenc žije v lukratívnej štvrti bratislavského Starého Mesta. Hneď vedľa býva súčasný minister financií Ivan Mikloš, pár metrov ďalej má byt exminister kultúry Ivan Hudec a cez cestu si dal vystavať strešný apartmán predseda vlády Mikuláš Dzurinda.
Prednovembrový námestník ministra si však súkromie dokonale stráži. Jeho bývanie oddeľuje od obchodnej časti ulice vysoký železný plot. Podľa susedov sa s nikým nestretáva, hoci často chodí na prechádzky po Kozej ulici alebo na obedy do neďalekej reštaurácie Regia.
„Naposledy tu bol, čo si spomínam, pred troma týždňami. Väčšinou chodí sám, ale niekedy ho tu vídať v spoločnosti iných pánov," povedal nám jeden z čašníkov. To, či sa stretáva aj s bývalým šéfom rozviedky SIS z rokov 1993 až 1995 Igorom Cibulom, nám čašník nepotvrdil. Nepozná ho.
Oficiálnejšie schôdzky vybavuje Lorenc v neďalekej kaviarni hotela Forum. SME na stretnutí tam povedal: „Celkovo však do kaviarní často nechodím." Pripustil, že bývalého šéfa rozviedky SIS Igora Cibulu pozná a niekoľkokrát sa s ním stretol. „Nie však v čase, keď bol v SIS," hovorí Lorenc.
Cibulu spolu s bývalým novinárom Petrom Tóthom často vídať s exriaditeľom SIS Vladimírom Mitrom. (ts, dam)
Spolupracovníci ŠtB vo vysokých funkciách
Ján Bajánek, riaditeľ štátnej agentúry SARIO
typ spolupráce: agent, tajný spolupracovník
krycie meno: Palko
vyjadrenie: „Zoznam, ktorý zverejnil Cibulka, vytvorili samotní eštebáci, aby po sebe zakryli stopy."
Eduard Kukan, minister zahraničných vecí
typ spolupráce: dôverník
krycie meno: Skopec
vyjadrenie: „Hoci často dostávam otázky o tom, že som v Cibulkových zoznamoch ako dôverník ŠtB, ja viem, že som spoluprácu nikdy nepodpísal. Moja minulosť je, aká je. Už ju nezmením, všetci ju poznajú. Tvrdenia o spolupráci so Štátnou bezpečnosťou sú nepravdivé."
Rudolf Schuster, prezident SR
typ spolupráce: dôverník
krycie meno: neuvedené
vyjadrenie: „Sú to veci, ktoré prezidenta nezaujímajú," reagoval hovorca prezidenta Ján Füle na to, či prezident požiada Ústav pamäti národa o nahliadnutie do zväzku, ktorý o ňom Štátna bezpečnosť viedla.
Vladimír Mečiar, predseda ĽS-HZDS
typ spolupráce: dôverník
krycie meno: Doktor
vyjadrenie: Odmieta sa k tomu vyjadriť.
Viliam Veteška, podpredseda Národnej rady
typ spolupráce: dôverník
krycie meno: Vilda
vyjadrenie: „Žil som v Prahe a bol som vo funkcii prvého námestníka CKM. So mnou sa nikto nestretol, nikto nerozprával na tému o spolupráci s ŠtB."
Rudolf Zajac, minister zdravotníctva
typ spolupráce: dôverník
krycie meno: Zwerg (po nemecky trpaslík)
vyjadrenie: „Moje meno je v kategórii, kde boli tí, čo o možnom záujme ŠtB sami nevedeli."
Jozef Banáš, poslanec ANO
typ spolupráce: agent, tajný spolupracovník
krycie meno: Lotos
vyjadrenie: „Informácie o stykoch so zahraničnými obchodníkmi, diplomatmi a novinármi som ŠtB neodovzdával vedome. Boli to ich kritické pohľady na situáciu vo vtedajšom Česko-Slovensku a nemal som žiadny morálny problém takéto informácie ŠtB odovzdávať."
Vojtech Tkáč, predseda ĽÚ
typ spolupráce: dôverník
krycie meno: Bebo
vyjadrenie: „Nikdy som nespolupracoval. S ŠtB mám negatívne skúsenosti - pre ňu zomrel môj otec."
Dušan Muňko, poslanec Smeru
typ spolupráce: dôverník
krycie meno: Slávik
vyjadrenie: „Už som bol informovaný, že tam mám záznam. Nevidím v tom nijaký problém. Nevedel som o tom, dozvedel som sa o zázname v roku 1995."
Ivan Lexa, bývalý riaditeľ SIS
typ spolupráce: dôverník
krycie meno: Alex
vyjadrenie: -
Disidenti o spolupracovníkoch ŠtB
Disidentov a členov podzemnej cirkvi v časoch komunistického režimu sme sa spýtali: Ako hodnotíte skutočnosť, že bývalí spolupracovníci ŠtB aj dnes zastávajú významné štátne funkcie?
Martin Bútora, kandidát na prezidenta: „Je to nemorálne, ale nielen to. U týchto ľudí nikdy neviem, komu sa kedy zaviazali a či výkon ich funkcie nebude ovplyvnený ich záväzkami z minulosti. Takáto neistota nie je zdravá ani pre spoločnosť, ani pre štát."
Vladimír Jukl, kňaz: „Viem o tom a mňa to, samozrejme, hnevá. Nie som spokojný, že na tomto svete nikdy nebude úplná spravodlivosť. My kresťania veríme, že Boh je spravodlivý."
Miroslav Kusý, politológ: „Ako človek, ktorý som bol vtedy na druhej strane tohto procesu, sa na to pozerám trochu prísnejšie, ale zvykol som si na to, že na Slovensku je to tak. " (jm)