Londýn 1. februára (TASR) - Britská vláda systematicky zastrašovala televíznu a rozhlasovú spoločnosť BBC v súvislosti s jej spravodajstvom o Iraku, keď ju bombardovala sťažnosťami v snahe presadiť vlastný názor. Vyhlásil to dnes bývalý generálny riaditeľ BBC Greg Dyke.
Dyke tento týždeň rezignoval na svoj post po tom, ako sa jeho z verejných prostriedkov financovaná spoločnosť stala terčom kritiky sudcu lorda Huttona v jeho správe o okolnostiach smrti vládneho zbrojného experta Davida Kellyho.
Podľa Dyka v priebehu sporu okolo argumentov za vojnu v Iraku posielal bývalý hlavný hovorca premiéra Tonyho Blaira BBC list za listom. "Čo sa Alastair Campbell jasne snažil robiť, bolo zastrašiť BBC, aby sme prinášali správy o tom, čo chcel on, nie my," uviedol Dyke.
Hutton ostro kritizoval BBC za správu obviňujúcu vládu zo zveličenia argumentov za vojnu v Iraku, čo spochybnilo postavenie spoločnosti ako piliera britskej žurnalistiky.
Najväčšia kríza v 82-ročnej histórii BBC prichádza v čase, keď majú byť posúdené stanovy organizácie, ktorej pracovníci sú rozhnevaní a keď sa mnohí obávajú obmedzenia jej tradičnej nezávislosti.
Dyke uviedol, že mal v minulosti pravdu, keď odolával nátlaku Blairovej vlády. Varoval tiež, že ak sa BBC niekedy poddá podobnému tlaku, bude to jej koniec. "V momente, keď sa BBC začne klaňať pred vládou, ju rovno môžete zatvoriť," povedal v rozhovore pre BBC.
V separátnych vyjadreniach pre noviny Sunday Times Dyke obvinil Blairov kabinet zo "systematického zastrašovania" a prezradil, že sám premiér mu osobne napísal, aby sa sťažoval na spravodajstvo o irackej vojne.
Hoci Blairov list nezverejnil, poskytol svoju odpoveď, v ktorej pevne bránil BBC. "To, že spochybňujete celý novinársky výstup BBC... pretože vás znepokojujú určité správy, ktoré nepodporujú Váš názor, je neférové," napísal premiérovi.
Dyke, ktorý od rezignácie preukázal, že neodíde v tichosti, tiež uviedol, že celá Rada guvernérov BBC zvažovala v reakcii na Huttonovu správu rezignáciu, presvedčil ich však, aby tak nerobili.
Jeho dočasný nástupca Mark Byford už vyhlásil, že bude brániť BBC pred politickým zasahovaním. "Osoba na vrchole musí byť skalou chrániacou nezávislosť BBC," povedal. Priznal však, že spoločnosť urobila chyby, za ktoré sa ospravedlnila, a mala by si zachovať najvyšší štandard presnosti.