Skopje/Belehrad 31. januára (TASR) - Exarchu srbskej pravoslávnej cirkvi Jovana, ktorého macedónske úrady zadržali 11. januára a uvalili naň 30-dňovú vyšetrovaciu väzbu, prepustili v piatok na slobodu.
Cirkevného hodnostára zadržali spolu s ďalšími osobami v meste Bitola a obvinili zo šírenia náboženskej, rasovej a etnickej neznášanlivosti. Polícia zasiahla počas kázne v súkromnom byte, pretože sa vraj susedia sťažovali, že neoficiálne cirkevné aktivity "ohrozujú verejnú bezpečnosť".
Srbský patriarcha Pavle zaslal v reakcii list macedónskemu prezidentovi Borisovi Trajkovskému - členovi metodistickej cirkvi -, v ktorom ho vyzval na prepustenie Jovana, občianskym menom Zorana Vraniskovského. Patriarcha tiež navrhol stretnutie s delegáciou srbskej pravoslávnej cirkvi. Za prepustenie exarchu sa priamo v Skopje osobne angažoval aj najbohatší muž Srbska Bogoljub Karič.
Korene sporu siahajú do roku 1967, keď macedónsky pravoslávny klérus s podporou vtedajších komunistických úradov jednostranne vyhlásil oddelenie od belehradského patriarchátu. To však srbská pravoslávna cirkev ani konštantínopolský ekumenický patriarchát nikdy neakceptovali a proti tomuto kroku sa vyslovili všetky svetové pravoslávne cirkvi.
Po rozpade Juhoslávie zo začiatku 90. rokov a vzniku samostatného Macedónska vyvíjajú cirkevné úrady v Skopje tlak na uznanie ich autokefálie - cirkevnej samostatnosti. Macedónska Svätá synoda po tvrdých rokovaniach odmietla kompromisný návrh ekumenického patriarchu Bartolomeja I., podľa ktorého malo byť pomenovanie macedónska pravoslávna cirkev zmenené na Autonómna arcidiecéza Ochrid.
Napätie medzi patriarchátom v Belehrade a macedónskou pravoslávnou cirkvou sa ešte zvýšilo po tom, čo Pavle vo vianočnom posolstve 7. januára vyzval veriacich v Macedónsku, aby sa pripojili k srbskej cirkvi.
Exarcha srbského patriarchu v Bitole, ktorého na jeseň 2003 vymenovali za ochridského arcibiskupa srbskej pravoslávnej cirkvi, následne vyhlásil, že k srbskej cirkvi sa pridali tri macedónske kláštory.
Jovanovi, ktorého macedónska cirkev oficiálne exkomunikovala v roku 2002 a ktorý bol už niekoľkokrát zadržaný, hrozí v citlivej kauze v prípade uznania viny trest do troch rokov väzenia. Po dnešnom prepustení sa však môže obhajovať na slobode.
6 20 le jč