edníctvom ruskej kancelárie Interpolu. Podľa poradcu ruského prezidenta Sergeja Jastržembského má Nemecko, ako člen Interpolu, určité záväzky. "Ak budú takto konať aj naďalej, môžeme spochybniť celú existenciu Interpolu," uviedol.
Nemecko v tejto súvislosti kritizoval aj hovorca ruského ministerstva zahraničia Alexander Jakovenko, podľa ktorého by mali nemeckí politici radšej spolupracovať s proruskými čečenskými predstaviteľmi. "Cieľ Zakajevovej návštevy je jasný - spochybniť snahy Ruska na politické riešenie situácie v Čečenskej republike," povedal.
V Berlíne sa Zakajev stretol s nemeckými poslancami s cieľom získať ich podporu. "EÚ a celá Európa by mala nie len pomáhať Čečenom, ale vyzvať Rusko, aby ukončilo konflikt," povedal Zakajev pre AFP. Nemecká vláda sa zaručila za jeho bezpečnosť, pokiaľ bude v krajine.
Británia koncom minulého roku udelila Zakajevovi azyl potom, čo londýnsky súd vyhlásil, že v Rusku by nedostal spravodlivý súd a hrozilo by mu mučenie. Zakajev je vyslancom čečenského separatistického prezidenta Aslana Maschadova. Moskva Zakajeva, bývalého vojenského veliteľa, obviňuje z viacerých zločinov od vraždy po únos. Prvýkrát ho zadržali v Dánsku, kde sa zúčastňoval na konferencii o Čečensku. Dánske úrady ho napriek výzvam Moskvy prepustili a Zakajev odcestoval do Británie.