nžiniersky pestovaných plodín. Európska komisia však môže využiť svoju moc a schváliť návrh aj bez podpory členských krajín.
Predseda Európskej komisie Romano Prodi povedal, že Európska únia ustanovila „jasný, prehľadný a prísny systém“ na reguláciu geneticky upravovaných organizmov, ktorý zaistí ich náležité označovanie a zistenie ich prítomnosti v produktoch prostredníctvom uvedeného potravinového reťazca. „Je logické, že toto bezpečnostné opatrenie bude aplikované do praxe a Európska únia postupuje dopredu so schvaľovaním doteraz nevyriešených otázok,“ povedal Prodi.
Avšak predstavitelia spoločnosti Greenpeace obviňujú Európsku úniu z pokusov utíšiť Spojené štáty, ktoré tvrdo presadzovali ukončenie päťročného zákazu vzťahujúceho sa na geneticky upravované potraviny. Otázka zrušenia zákazu tiež rozdelila niektoré členské krajiny únie. Vedci zastupujúci jednotlivé členské krajiny minulý mesiac neuspeli pri dosahovaní dohody o umožnení dovozu geneticky upravenej kukurice, známej pod označením BT-11, do Európskej únie. Hlasovanie skončilo neúspešne potom, ako šesť krajín hlasovalo za schválenie návrhu, šesť bolo proti a tri krajiny sa zdržali hlasovania.