Sofia/Bratislava 5. októbra (TASR/ - Teroristické útoky proti USA okrem iného spôsobili, že pri prijímaní nových členov do NATO sa bude klásť vyšší dôraz na vojenskú pripravenosť kandidátov. Vyhlásil to dnes český minister obrany Jaroslav Tvrdík.
Na otázku, či môže nová bezpečnostná situácia predĺžiť - v porovnaní s asi dvoma rokmi v prípade ČR, Maďarska a Poľska - čas medzi pozvaním a prijatím niektorých z ašpirantských krajín, Tvrdík odmietol vysloviť konkrétny odhad. Vyjadril však presvedčenie, že po "novom impulze" z 11. septembra - ako to zaznelo na sofijskom summite vilniuskej skupiny - sa rozširovanie aliancie nezastaví, ale naopak, urýchli.
"Je jasné, že situácia vyžaduje na jednej strane väčšiu integráciu, väčšie zomknutie a spoluprácu štátov. Na strane druhej sa nesmie podceniť splnenie aspoň základných podmienok, ktoré noví členovia musia splniť - politických, ale hlavne vojenských," povedal Tvrdík v rozhovore pre TASR na palube špeciálu slovenského prezidenta Rudolfa Schustera, ktorým pricestoval na Slovensko, kde sa v sobotu zúčastní na oslavách Dňa obetí Dukly.
Potreba zvýšiť vojenskú pripravenosť sa podľa ministra netýka len kandidátskych krajín. Dnes aliancia kladie intenzívny dôraz na zvýšenie pripravenosti svojich členov, zdôraznil. "Je logické, že to isté bude očakávať aj od novoprijímaných kandidátskych krajín," dodal.
Ak kandidátske krajiny nebudú tieto požiadavky schopné priebežne plniť a nebudú aspoň vyjadrovať "to minimálne čo môžu" - politickú vôľu, ktorá sa dnes odráža vo výške vyčleňovaných finančných zdrojov na armády, možno očakávať určité problémy, povedal minister.
Česká republika v tomto smere cíti veľkú povinnosť a prijíma "drastické kroky" k tomu, aby si splnila svoje záväzky - napriek tomu, že v aliancii je dva a pol roka. Záväzky prijíma za cenu značných ekonomických strát spojených s prehodnotením modernizačných projektov, do ktorých boli investované značné prostriedky.
V súvislosti s významom bezpečnosti pri práci s tajnými materiálmi, ktorý bol na summite zo strany NATO spomenutý, Tvrdík povedal, že Česká republika s týmto problémom zápasila až do nedávneho obdobia, takmer dva roky po prijatí do aliancie. Momentálny stav v Česku je podľa ministra "uspokojivý". Predpokladá však, že na ďalšie kandidátske krajiny bude zo strany aliancie vyvíjaný tlak, aby túto otázku vyriešili v kratšom čase, ako tomu bolo v prípade ČR, Maďarska a Poľska.
(osobitný spravodajca TASR Robert Kolesík) žab