SME

Ugor bude prijateľný pre NATO, zhodujú sa Kukan a Rusko

BRATISLAVA 28. januára (SITA) - Premiér Mikuláš Dzurinda sa dnes popoludní stretne s Aurelom Ugorom, ktorého vláda schválila za nového riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ). Potvrdil to Pavol Rusko, minister hospodárstva a predseda Aliancie novéh

o občana (ANO), ktorá Ugora navrhla. "Spýtal som sa premiéra, či tu má byť, keď ho bude vláda schvaľovať. Povedal, že nie, ale chce, aby dnes o 15:15 bol na Úrade vlády," povedal Rusko. Podľa neho Dzurinda vzápätí Ugora vymenuje. Hovorca kabinetu Martin Maruška pre agentúru SITA uviedol, že premiér uvedie Ugora do funkcie vo štvrtok ráno, dnes mu ale môže odovzdať poverovaciu listinu. Rusko očakáva, že nový šéf NBÚ bude prijateľný pre Severoatlantickú alianciu, ktorá situáciu pozorne sleduje a opakovane naliehala na obsadenie postu, uvoľneného od začiatku októbra. Ugor bude pre NATO prijateľný aj podľa šéfa diplomacie Eduarda Kukana. "Má bezpečnostnú previerku na najvyšší stupeň utajovaných skutočností na Slovensku aj pre NATO, takže nevidím dôvod, prečo by nemal byť akceptovaný zo strany aliancie," konštatoval pre agentúru SITA.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kukan však Ugora nepozná, vie o ňom len z oficiálnych materiálov. Rovnako je na tom aj minister obrany Juraj Liška, v ktorého rezorte doteraz Ugor pôsobil. "A kto z členov vlády ho pozná osobne? Bol na návrh ANO a dohodla sa Koaličná rada. Spĺňa všetky odborné predpoklady," povedal médiám. Rusko dodal, že koaliční partneri mali najmenej týždeň, aby žiadali stretnutie s Ugorom, zrejme však o ňom majú dostatočné informácie. S kandidátom na šéfa NBÚ jeho strana komunikovala asi trištvrte roka, kto Ugora navrhol je podľa Ruska služobným tajomstvom. Odmietol prepojenie budúceho riaditeľa NBÚ s jeho politickou stranou. Ako dodal, "na Slovensku je tak trochu zviazaný každý s každým. My sme príliš malí na to, aby sme si mohli povedať, že dvaja, ktorí cestujú vo vlaku z Bratislavy do Žiliny, nemajú spoločných známych, prípadne nemajú spoločnú frajerku."

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 113
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 611
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 551
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 580
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 957
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 745
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 718
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 559
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Belgickí farmári protestujú v Bruseli

Telo matky a jej dcéry objavili hasiči v piatok ráno po požiari fary.


TASR

Kontaminované boli tri jednokilogramové balenia Haribo Happy Cola F!ZZ.


TASR

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 4 ďalší 10
Americký prezident Donald Trump.

Kalifornské mesto zažilo druhý deň nepokojov.


TASR 2

Sportnet

Zľava Dávid Hancko (Slovensko) a Dimitris Giannoulis (Grécko) počas prípravného zápasu.

K téme hry na troch obrancov sa vyjadril aj Patrik Hrošovský.


TASR
Futbalový agent Martin Petráš.

BRATISLAVA.


TASR
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu