y v Číne, desiatej ázijskej krajine, v ktorej choroba prepukla. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozornila, že milióny ľudí sa môžu stať obeťami smrteľnej formy vtáčej chrípky H5N1, ak sa skombinuje s iným vírusom ľudskej chrípky, ktorá sa objavuje v ázijskom regióne.
"Podľa môjho odhadu je možné, a to je dôvod, prečo musíme tvrdo pracovať dnes, nie zajtra, aby sme to ovládli, aby sme zabránili mutácii," uviedol Šigeru Omi, riaditeľ západopacifického úradu WHO. WHO uviedla, že kým doteraz sa ľudia vtáčou chrípkou nakazili iba prostredníctvom infikovanej hydiny, zvyčajne kontaktom so živočíšnymi výkalmi, vírus by mohol zmutovať na formu, ktorá sa môže prenášať na ľudí. WHO a Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), ako aj Svetová organizácia pre zdravie zvierat so sídlom v Paríži, uviedli, že šírenie vysoko patogénneho vírusu je "závažnou úlohou kontroly".
Thajsko bude v stredu hostiteľom rozhovorov zameraných na vytvorenie jednotného frontu proti chorobe, čo je podobný prístup ako to bolo v prípade minuloročnej epidémie SARS, ktorá si vyžiadala takmer 800 životov. V krajine v utorok zomrel 6-ročný chlapec, ktorý je druhou obeťou vtáčej chrípky, ktorá už pripravila o život šesť ľudí vo Vietname. V regióne bolo utratených 20 miliónov kusov hydiny. Výskyt H5N1 potvrdila aj Kambodža, Indonézia, Japonsko a Južná Kórea a slabšie formy choroby sa objavili v Pakistane, Laose a na Taiwane. Na konferencii v stredu sa zúčastnia ministri a iní oficiálni predstavitelia postihnutých krajín ako aj tých, v ktorých sa choroba ešte neobjavila. Pozvaní boli aj zástupcovia Spojených štátov, Európskej únie, WHO a FAO.