Washington/Hamburg/Islamabad 5. októbra (TASR) - Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) a Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) rátajú s takmer stopercentnou pravdepodobnosťou s novým teroristickým útokom extrémistov v momente, v ktorom USA začnú odvetnú vojenskú akciu proti Afganistanu, píše dnešné vydanie amerického denníka Washington Post.
Zástupcovia CIA a FBI naznačili, že majú "dôveryhodné informácie" z Nemecka, Veľkej Británie, Afganistanu a Pakistanu o tom, že v pláne je ďalší útok na americké ciele v USA alebo v zahraničí. Na plánoch by mali byť zainteresované organizácie teroristickej siete saudskoarabského miliardára Usámu bin Ládina v Egypte, Somálsku a Pakistane.
Nemeckí vyšetrovatelia, skúmajúci prepojenie siete islamských fundamentalistov v Hamburgu s autormi septembrových teroristických útokov v New Yorku a Washingtone, už dospeli k jednoznačnému záveru, že za atentátmi stojí Usáma bin Ládin.
"Vyšetrovanie hamburskej siete prinieslo dôkazové prvky potvrdzujúce túto stopu," uviedol hovorca vládneho kabinetu v Berlíne Uwe-Karsten Heye. Podľa neho je z týchto prvkov i dôkazov dodaných vyšetrovateľmi zo USA jasné, že neexistuje "žiadna pochybnosť o účasti miliardára saudskoarabského pôvodu na atentátoch."
Afganské vládnuce hnutie Taliban v tejto súvislosti oznámilo, že je pripravené súdiť bin Ládina v prípade, ak dostane spoľahlivé dôkazy o jeho zapojení do teroristických útokov v USA. Ako dnes oznámil talibanský veľvyslanec v Pakistane mulla Abdul Salám Zaíf, ak by USA nesúhlasili s procesom v Afganistane, o tejto otázke môžu rokovať. Na otázku, či by Taliban po prípadných rokovaniach vydal bin Ládina, Zaíf uviedol, že je to otázka pre budúcnosť. "Nikdy neurobíme niečo, čo by kompromitovalo našu islamskú a afganskú kultúru," dodal.
Agentúra AFP s odvolaním sa na vysokopostaveného úradníka americkej vlády, cestujúceho spolu so šéfom Pentagónu Donaldom Rumsfeldom z Káhiry do Taškentu, medzitým informovala, že približne 1000 vojakov elitných jednotiek USA je v súčasnosti na ceste do Uzbekistanu.
Lietadlo s členmi 10. horskej divízie ozbrojených síl USA odštartovalo do krízovej oblasti v strednej Ázii z vojenskej základne Fort Drum v štáte New York. Úlohou týchto ozbrojencov bude poskytnutie ochrany pre pripravované vojenské operácie proti Talibanu.
Uzbecký prezident Islam Karimov však dnes vyhlásil, že jeho krajina poskytne americkej armáde počas jej zásahu v Afganistane k dispozícii jedno letisko, ale iba pre humanitárne alebo záchranné operácie. Uzbekistan je podľa Karimova proti akémukoľvek vojenskému zásahu proti susednému Afganistanu a nepovolí rozmiestňovanie amerických špeciálnych jednotiek z jeho územia.
sla ed