Paríž 27. januára (TASR) - Generálny tajomník OSN Kofi Annan dnes v Paríži oznámil, že do Iraku vyšle tím expertov, ktorí preskúmajú problematiku spôsobu voľby prechodného irackého parlamentu.
Otázka volieb sa stala predmetom sporu medzi Spojenými štátmi vedenou správou Iraku a popredným šiitským duchovným, ajatolláhom Alím al-Husajním as-Sistáním. Kým Američania v novembri navrhli, aby zákonodarný zbor - ten následne zvolí prechodnú vládu - volilo 18 regionálnych volebných rád, Sistání prišiel s požiadavkou na priame voľby.
"Misia zistí názory širokého spektra irackej spoločnosti pri hľadaní alternatív, ktoré možno rozvinúť, aby došlo k pokroku pri vytváraní dočasnej vlády," uvádza sa v Annanovom vyhlásení. Tím svoju správu predloží Annanovi po návrate do New Yorku, dodáva komuniké.
Spojené štáty dúfajú, že intervencia OSN pomôže prekonať patovú situáciu. Sistání v uplynulých dňoch vyhlásil, že verdikt tímu OSN bude rešpektovať, ale len za podmienky, že spolurozhodovať budú aj irackí predstavitelia.
Predstavitelia USA argumentujú, že priame voľby nie je možné zorganizovať do 1. júla, keď je plánované odovzdanie suverenity irackej vláde. Poukazujú na technické aj bezpečnostné nedostatky, napríklad neexistenciu voličských zoznamov.
USA však uznávajú veľký vplyv Sistáního, ktorého požiadavky podporili desaťtisícové demonštrácie. Šiiti tvoria asi 50 percent 25-miliónovej populácie Iraku.
OSN stiahla svojich zahraničných pracovníkov z Iraku v októbri po augustovom útoku na hlavný štáb organizácie v Bagdade, ktorý si vyžiadal 22 mŕtvych, vrátane osobitného vyslanca Sergia Vieiru de Mello.