Paríž 27. januára (TASR) - Francúzsky prezident podporil čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa, ktorý je na návšteve Paríža, a varoval Taiwan pred usporiadaním marcového referenda, ktoré by bolo "vážnou chybou" a mohlo by destabilizovať región.
Taiwanský prezident Čchen Šuej-pien sa plánuje voličov spýtať v referende, či má Taiwan vzhľadom na hrozbu zo strany Číny posilniť vlastnú protiraketovú obranu. Čínsky prezident ocenil Chiracov postoj "proti krokom taiwanských úradov, ktoré smerujú k nezávislosti Taiwanu prostredníctvom referenda".
Chirac však tiež vyjadril potrebu zlepšiť ľudské práva v Číne a vyzval Chua, aby viedol svojou vyše miliardovú krajinu "odhodlane cestou demokracie a slobôd". "Rešpekt k ľudským právam je nevyhnutnou podmienkou na vývoj moderných spoločností a hospodárstiev" povedal francúzsky prezident. "Viem, že je to jedna z vašich priorít".
Chu Ťin-tchao začal v pondelok štvordňovú návštevu Francúzska s cieľom ďalšieho prehĺbenia politických a hospodárskych vzťahov medzi oboma krajinami pri príležitosti 40. výročia nadviazania diplomatických stykov.
Dnes vystúpi čínsky prezident a generálny tajomník Komunistickej strany Číny pred francúzskym parlamentom. Viacerí poslanci už ohlásili bojkot prejavu kvôli porušovaniu ľudských práv v Číne.
Ministri zahraničných vecí EÚ odmietli v pondelok francúzsky návrh zrušiť zbrojné embargo voči Číne do 1. apríla, súhlasili ale, že sa touto otázkou budú opäť zaoberať na budúcich schôdzkach. Šéf francúzskej diplomacie Dominique de Villepin označil 15-ročné zbrojné embargo proti Číne za zastarané a nezodpovedajúce dnešným vzťahom medzi EÚ a Pekingom. Embargo uvalila únia po masakri na pekinskom Námestí nebeského pokoja v roku 1989.
Francúzsko bolo prvou západnou krajinou, ktorá v januári 1964 diplomaticky uznala komunistickú Čínu pod vedením Mao Ce-tunga. Bilaterálne vzťahy sa podľa francúzskeho ministerstva zahraničných vecí medzičasom stali "blízkymi ako nikdy" a obe krajiny chcú pracovať na posilnení "multilaterálneho systému".
Postoj oboch stálych členov Bezpečnostnej rady OSN je dôležitý pri hlasovaní v OSN. Francúzsko i Čína odmietli Spojenými štátmi vedenú vojnu v Iraku, Chirac žiadal multilaterálny postup pri riešení konfliktných situácií.
Obe krajiny pripravili viacero dohôd o spolupráci v oblastiach jadrovej energie, ako aj výroby televíznych prístrojov a skla. Francúzsko dúfa v posilnenie obchodu s najrýchlejšie rastúcim hospodárstvom sveta. V roku 2003 jeho objem predstavoval 13,4 miliardy dolárov (vyše 432 miliárd Sk).