(zelení) dnes v Berlíne vyhlásil, že v jeho strane vládne "prekvapenie až údiv" nad Fischerovým vyjadrením sa k otázke britsko-amerického bombového útoku na Irak.
Fischer počas svojej návštevy vo Washingtone totiž v tejto súvislosti uviedol, že "Nemecko nemá čo kritizovať USA". Spolková vláda podľa neho zdieľa názor USA, že tento región predstavuje veľké "bezpečnostné riziko". Berlín zároveň uvítal americké úsilie o hľadanie politického riešenia.
Trittin vyhlásil, že sa k tomuto Fischerovmu stanovisku nevyjadrí, pokiaľ sa o ňom osobne neporozpráva so šéfom nemeckej diplomacie. "Zelený" minister však zároveň prezradil, že vo vnútri strany panuje značný nepokoj.
Diplomati a zahraniční politici však označili Fischerovu návštevu v USA, ktorá sa dnes končí, za "veľký úspech". Nemeckí diplomati vo Washingtone uviedli, že Fischer si dobre porozumel so svojím americkým rezortným partnerom Colinom Powellom. Obaja štátnici sa v utorok stretli vôbec prvýkrát a Powell skonštatoval, že medzi nimi a medzi ich národmi panuje "ten najlepší priateľský vzťah".
Pre Powella sa stala bezvýznamnou dokonca aj Fischerova radikálna minulosť, ktorá sa postarala o veľký rozruch na nemeckej politickej scéne. "Nepozeráme sa na minulosť, ale na budúcnosť," zdôraznil šéf americkej diplomacie. Ešte pred Fischerovým odletom do Washingtonu sa objavili v diplomatických kruhoch pochybnosti o tom, či obaja politici s tak rozdielnou minulosťou budú spolu dobre vychádzať, pretože zatiaľ čo Powell bojoval vo Vietname, Fischer proti tomu protestoval.
Powell informoval svojho nemeckého kolegu najmä o situácií na Blízkom východe a v Perzskom zálive, pričom zdôraznil, že britsko-americké útoky neboli namierené proti irackému obyvateľstvu a že Saddámovi Husajnovi sa nesmie poskytnúť žiadna šanca na ohrozenie mieru.
Okrem otázky Iraku prediskutovali obaja ministri aj americký plán na vybudovanie systému národnej protiraketovej obrany (NMD). Powell ubezpečil svojho nemeckého rezortného kolegu o tom, že Washington bude ešte pred sformovaním akéhokoľvek protiraketového štítu konzultovať túto otázku so všetkými svojimi partnermi.
Fischer sa ešte pred rokovaním s Powellom, stretol s jeho predchodkyňou Madeleine Albrightovou. Potom absolvoval 45-minútový rozhovor s americkým viceprezidentom Dickom Cheneym a polhodinové stretnutie s poradkyňou pre otázky národnej bezpečnosti Condoleezzou Riceovou.