zhromaždení. Počas svojej návštevy sa stretne aj s poprednými predstaviteľmi finančnej a obchodnej sféry. Pre francúzsku vládu sú najmä obchodné vzťahy s Čínou čoraz dôležitejšie.
Oficiálnym dôvodom tejto návštevy je pripomenutie si udalosti, ktorá sa stala presne pred štyridsiatimi rokmi: francúzsky prezident Charles de Gaulle vtedy ako prvý najvyšší predstaviteľ západného štátu uznal komunistickú Čínu. Na tie časy to bol obrovský a odvážny krok, ktorý mal byť začiatkom trvalého špeciálneho priateľstva. V skutočnosti však vzájomné vzťahy Francúzska a Číny boli dlho zanedbávané, a len v posledných niekoľkých rokoch ich začal prezident Jacques Chirac opäť oživovať a pestovať. Francúzsko má, pravdaže, najmä komerčné záujmy. Ostro sleduje rýchlosť, s akou Čína rastie a má pocit, že jeho podiel na trhu s obchodnými kontraktmi je menší, než je jeho potenciál.
Pre prezidenta Chiraca je však takisto dôležitá úloha, ktorú by Peking mohol zohrať pri napĺňaní jeho multipolárneho svetonázoru, podľa ktorého vo svete nemá dominovať jediná sila - americká superveľmoc. Nakoľko sú tajnostkárski Číňania pripravení podporiť ho v tomto postoji, možno len hádať, ale Francúzi pripravili pre prezidenta Chu Ťin-tchaa veľkolepý program: na jeho počesť, okrem iného, vysvietili Eiffelovu vežu komunistickými červenými svetlami.