Miami 26. januára (TASR) - Americká vláda žaluje ochranársku organizáciu Greenpeace. Nebolo by na tom nič zvláštne, keby na tento účel neoprášila zákon z 19. storočia.
Jadrom právneho sporu je protest proti lodnej zásielke mahagónového dreva. Dvaja aktivisti Greenpeace sa dostali 12. apríla 2002 asi päť kilometrov pred Miami-Beach na palubu lode APL Jade. So sebou mali transparenty s nápisom "Prezident Bush, zastavte ilegálne výruby". Posádka lode zabránila, aby ich rozvinuli. Za menšie priestupky zatkli celkom šesť aktivistov, žaloba proti celej organizácii nasledovala o 15 mesiacov neskôr.
Vláda vytiahla proti Greenpeace zákon z roku 1872, ktorý zakazuje vstúpiť na palubu lode krátko pred jej vplávaním do prístavu. Greenpeace a ďalšie organizácie v tom vidia ohrozenie svojho práva na občiansku neposlušnosť a tým aj podmienok na svoju prácu.
"Je to neuveriteľné zneužitie moci a nič menšie než politická odplata," povedal Eric Antebi, hovorca organizácie Sierra Club. "Myslíme si, že je to hrozný precedens na zastrašenie občianskych skupín."
Ochranári vyzvali príslušného sudcu, aby žalobu zamietol a požiadali ministerstvo spravodlivosti o vysvetlenie, prečo siahlo po zákone z roku 1872. O podnetoch Greenpeace, Sierra Clubu, Americkej únie pre ľudské práva a ďalších organizácií sa rozhodne v najbližších týždňoch.
Štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Cameron Elliot obhajoval žalobu svojho rezortu slovami: "Neexistujú žiadne dôkazy, že vláda diskriminovala Greenpeace z politických dôvodov."
Dotyčný zákon bol pôvodne namierený proti majiteľom verejných domov. Títo v 19. storočí veslovali až ku kotviacim lodiam a ich posádkam ponúkali svoje služby.
Greenpeace argumentuje, že loď, ktorá ide rýchlosťou desať kilometrov za hodinu, sa v žiadnom prípade nenachádza krátko pred zakotvením, ako sa to uvádza v texte zákona. Žalujúca strana na oplátku uviedla prípad z roku 1890, v ktorom došlo k rozsudku, hoci bola dotyčná loď od dokov vzdialená vyše 80 kilometrov. Faktom však je aj to, že jeden newyorský sudca označil text zákona v tom istom roku za mätúci.
Vzhľadom na hroziaci trest - 20.000 dolárov plus päťročná podmienka - je pochopiteľné, že Greenpeace sa zo všetkých síl bráni. Ochranári sa tiež obávajú, že by stratili svoju výsadu oslobodenia od daní.