Moskva 5. októbra (TASR) - Ruskí záchranári na mieste pádu lietadla TU-154 v Čiernom mori vylovili niektoré kusy pilotnej kabíny, ktoré údajne nesú stopy po guľkách.
S odvolaním sa na záchranárov o tom dnes informovala ruská televízna stanica TV 6. Oficiálne zdroje to však zatiaľ odmietli komentovať.
Okrem verzie teroristického činu s použitím nálože na palube lietadla zostáva aktuálna aj verzia zasiahnutia lietadla zablúdenou raketou. Dispečeri z Rostova na Done dnes potvrdili, že krátko pred zmiznutím lietadla z obrazoviek radarov videli rýchlo sa k lietadlu približujúci objekt.
Ukrajinské ministerstvo obrany a ďalší ukrajinskí predstavitelia dnes opakovane odmietli podiel Kyjeva na incidente. Ruské televízne stanice však informovali, že vlani ukrajinská zblúdilá raketa bez nálože zasiahla obytný dom, ale ukrajinská armáda sa k zodpovednosti dlho nehlásila. Vojenské cvičenie na východe polostrova Krym bolo veľmi rozsiahle - ukrajinská protivzdušná obrana strieľala rôznymi druhmi rakiet až na 11 bezpilotných lietadiel (zasiahla len deväť strojov) a údajne po prvý raz v rámci cvičenia protivzdušnej obrany boli použité aj strely odpálené z lietadiel.
Čierne skrinky, ktoré by mohli vniesť svetlo do vyšetrovania príčin havárie, sa podľa ruských expertov pravdepodobne nikdy nepodarí nájsť a vyzdvihnúť. Príčinou je pre Čierne more vysoká koncentrácia zlúčenín sírovodíka v hĺbkach už od sto metrov, ktorá neumožní práce v hĺbkach. Na mieste, kde trosky lietadla dopadli, vzdialenom od ruského pobrežia 180 kilometrov, Čierne more môže dosahovať hĺbku jeden až dva kilometre.
Doteraz sa z morskej hladiny podarilo vyloviť iba 14 tiel obetí z celkového počtu 78 cestujúcich a členov posádky. Na mieste dopadu trosiek operuje desať ruských lodí, niekoľko malých člnov a helikoptéry, ale ďalšie telá už záchranári nenachádzajú. "Trosiek je veľmi málo. Nenachádzame už žiadne ľudské telá," uviedol dnes námestník ruského ministra dopravy Alexandr Moskalec.
Trinásť tiel previezli do márnice v meste Soči, kam sa schádzajú príbuzní z mesta Novosibirsk. Na palube izraelského špeciálu z Tel Avivu prileteli do Soči izraelskí vyšetrovatelia a príbuzní obetí. Z celkového počtu 66 cestujúcich bolo až 51 občanov štátu Izrael. Moskva a Tel Aviv sa preto dohodli na spoločnom vyšetrovaní nešťastia. V Soči pôsobí vyšetrovacia komisia vedená predsedom ruskej bezpečnostnej rady Vladimirom Rušajlom.
Ruská generálna prokuratúra prípad havárie lietadla TU-154 vyšetruje ako teroristický trestný čin, vyšetrovatelia ale preverujú aj verzie zostrelenia lietadla zblúdilou ukrajinskou raketou a technickej havárie. Podľa expertov skazu lietadla mohla spôsobiť aj dehermetizácia. Rozdiel vnútorného a vonkajšieho tlaku mohol spôsobiť okamžité rozlomenie lietadla.
V ruskom lietadle TU-154 spoločnosti Sibir Avia na linke z Tel Avivu do mesta Novosibirsk bolo 78 osôb: 15 občanov Ruska, 12 členov ruskej posádky a 51 občanov štátu Izrael. Päť minút pred nehodou mal stroj rádiový kontakt s riadiacou vežou v juhoruskom meste Rostov na Done. Letová hladina bola 11,1 kilometra, lietadlo malo rýchlosť 850 kilometrov za hodinu a nehlásilo žiadne problémy. Počas letu posádka lietadla ani pozemné strediská nedostali žiadnu hrozbu.
Tragickú udalosť nad Čiernym morom z väčšej vzdialenosti náhodou sledovala posádka arménskeho lietadla An-24, ktoré letelo vo výške 6000 metrov nad morom. Piloti videli explóziu a pád horiacich trosiek do mora. Dnes svoje svedectvo poskytla aj posádka ruského lietadla Jak 24, ktoré letelo z Istanbulu. Piloti tohto ruského lietadla tiež pozorovali explóziu, mrak čierneho dymu a pád horiacich trosiek. Podľa niektorých správ rumunskí dispečeri v inkriminovanom čase počuli signál SOS a následne niekoľko slov v ruštine. Ruskí leteckí dispečeri to však dnes popreli.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) juh