sť, najvyšší poradný orgán krajiny, súhlasil "s potrebou nového úsilia opätovne zahájiť proces vyjednávaní o Cypre," uvádza sa vo vyhlásení rady po štvorhodinovom rokovaní.
Výzva prišla uprostred medzinárodného tlaku, hlavne zo strany Európskej únie (EÚ), na Ankaru, aby pomohla ukončiť rozdelenie ostrova do 1. mája, kedy medzinárodne uznaná grécka časť ostrova vstúpi do EÚ. Severnej časti ostrova pod správou cyperských Turkov, ktorú uznalo iba Turecko, bude odmietnutý vstup do únie, pokiaľ do 1. mája nebude existovať mierová dohoda. Takáto perspektíva ohrozuje ašpirácie Turecka na členstvo v EÚ.
Turecko okupuje severnú časť ostrova od roku 1974 ako odozvu na prevrat cyperských Grékov, ktorí chceli zlúčiť ostrov s Gréckom. Ak Cyprus vstúpi do únie, Ankara, ktorá má na severnej časti ostrova 30 tisíc vojakov, riskuje, že bude okupovať územie EÚ. Rada pre národnú bezpečnosť uviedla, že rokovania by mali byť založené na mierovom pláne generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana. Dodala však, že dohoda by mala tiež zobrať do úvahy práva a postavenie obidvoch komunít.