New York 5. októbra (TASR) - Od atentátov na budovy Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku uplynuli len tri týždne a už sa diskutuje o tom, čo by malo zničené mrakodrapy nahradiť. Majú sa tzv. "dvojičky" postaviť znovu, zachovať v súčasnej podobe alebo prestavať?
V reštaurácii Moondance na Manhattane sa práve raňajkuje. Tento podnik, podobne ako iné budovy v okolí, existoval už pred tým, ako sa postavilo WTC. "Myslím, že dvojičky by sa mali znovu postaviť a dokonca ešte vyššie než predtým. Súčasťou stavby ba však mal byť aj pomník. Americká vlajka by mala viať čo najvyššie," vraví počas raňajok novinárom majiteľ budovy WTC Larry Heller.
No niektorých hostí Moondance táto myšlienka príliš nenadchýna. Mnoho ľudí z okolia reštaurácie stratilo pri atentátoch svojich blízkych a priateľov a chceli by, aby na mieste WTC stálo niečo dôstojnejšie.
"Nechcem, aby tam postavili nejaké monštrum, skôr pamätník. To by podľa mňa bolo dôstojnejšie a myslím, že taká stavba by vyjadrovala úctu k ľuďom, ktorí tam zahynuli," vysvetľuje jedna z hostí reštaurácie.
Newyorčania na otázku, čo by teda malo stáť na mieste zničených "dvojičiek", odpovedajú rôzne. Z výsledkov prieskumu vyplýva, že 64 percenta obyvateľov mesta si želá, aby boli veže WTC znovu postavené a 30 percent je proti.
Eric Darton mal zo svojho balkónu na 25. poschodí dokonalý výhľad na útok unesených lietadiel na WTC. Tento rodák z New Yorku svojho času proti výstavbe dvojčiat protestoval. A teraz sa pridal ku skupine, ktorá žiada, aby sa pozemok, na ktorom stáli mrakodrapy, vrátil mestu.
"Vyrastal som v 50. rokoch, čo bola doba, ktorá umožnila vznik WTC. Bola to éra megalomanských projektov, posledné obdobie - aspoň v USA - keď mali hlavné slovo projektanti. Myslím, že už sme si na tie budovy zvykli, mali sme k nim určitý vzťah, dokonca sme ich začali mať radi. No čokoľvek tam postavia, malo by to vyzerať inak. Podľa mňa by sa k tomu mal vyjadriť každý, všetci by sa mali nejako podieľať na tom, čo sa nakoniec postaví," tvrdí Eric Darton.
Konečné rozhodnutie o tom, čo by malo budovy Svetového obchodného centra nahradiť, leží na pleciach Margaret Helsonovej, ktorá pôsobí ako riaditeľka inštitútu amerických architektov. Vedením tohto projektu ju poverila newyorská radnica.
Helsonová v prvom rozhovore, ktorý od atentátov poskytla médiám, skonštatovala, že mrakodrapy pravdepodobne nebudú znovu postavené. "Musíme skutočne hľadieť skôr dopredu. Máme ohromnú príležitosť postaviť nové budovy a realizovať projekt, ktorý je zameraný na budúcnosť. Taký prístup sa mi zdá citlivejší vzhľadom na okolnosti i k spoločnosti. Projekt počíta aj s parkom a pomníkom - jedno i druhé by malo tvoriť harmonický celok so stavbou," uviedla Helsonová.
Niektorí ľudia síce neboli budovami WTC vôbec nadšení, ale nikto nepochybuje o tom, že "dvojičky" by sa mala niečím nahradiť. Projekt, pre ktorý sa newyorskí radní nakoniec rozhodnú, by mal byť z hľadiska verejnosti prijateľný. Nemal by však vyjadrovať len úctu obetiam útokov, ale tiež vzdor.