tike sa otvárajú nové príležitosti. Spájajú sa na jednej strane s naším vstupom do Európskej únie, na strane druhej s úzkymi vzťahmi so Spojenými štátmi," uviedol poľský minister zahraničných vecí Wlodzimierz Cimoszewicz vo výročnom prejave o zahraničnej politike Poľska v stredu.
"Aktívne prenikanie našej zahraničnej aktivity za hranice Európy, o čom svedčí naša účasť v Iraku, dáva našej politike novú dimenziu a núti nás k prijatiu novej perspektívy z pohľadu svetovej bezpečnosti," uviedol. Väčšie v počte obyvateľov a v ekonomickom zmysle ako ďalších deväť krajín spoločne vstupujúcich do únie 1. mája, Poľsko hovorí, že splnilo všetky ciele zahraničnej politiky, ktoré si určilo po odchode z komunistického bloku pred štrnástimi rokmi.
"Pätnásť rokov po odštartovaní transformácie sme bezpeční, pretože sme členmi NATO. Budeme súčasťou EÚ. Počíta sa s nami vo svete a nemusíme mať žiadne obavy z našich susedov," povedal poľský prezident Aleksander Kwasniewski vo štvrtok pred nedeľným odchodom do Spojených štátov, kde sa v pondelok stretne so šéfom Bieleho domu Georgeom W. Bushom. Poľsko je jednou z prvých krajín bývalého komunistického bloku, ktoré vstúpili do NATO v roku 1999, a v máji sa spolu s ďalšími deviatimi štátmi stane členom EÚ.
Po boku Washingtonu sa zúčastňuje na operáciách v Iraku po zvrhnutí Saddáma Husajna, kde má v súčasnosti 2400 vojakov a vedie 9 tisícovú mnohonárodnú jednotku v jednej zo štyroch povojnových zón. Aj keď
Cimoszewicz uznal, že iracká otázka spôsobila "vážne nezhody" medzi Washingtonom a krajinami EÚ, hlavne Francúzskom a Nemeckom, tvrdí, že Poľsko nemusí čeliť dileme voľby medzi oboma stranami.
Politický komentátor Adam Krzeminski povedal, že Poľsko "samo umožňuje, aby bolo čiastočne manipulované oboma stranami. Po čase však uvidíme, keď transatlantické vzťahy opäť dospejú k harmónii, že Poľsko vyjde skôr ako víťaz." Na druhej strane, Poľsko si v na nadchádzajúce týždne a mesiace stanovilo cieľ odstránenia bariér s Francúzskom a Nemeckom, s ktorými sa dostalo do sporu kvôli irackej politike a plánovanej európskej ústave.
Prezident Kwasniewski chce však vo Washingtone nastoliť aj niektoré problematické otázky, ako sú nepopulárne americké vízové požiadavky pre poľských obyvateľov, či obnova Iraku a stagnujúce americké investície napriek sľubom o miliardách dolárov, ak Poľsko pred európskymi lietadlami uprednostní americké bojové stíhačky F-16. "Chceme s Američanmi hovoriť o Iraku, vízach a investíciách. Sú tu však aj ďalšie dôležité veci z pohľadu našej bezpečnosti," povedal Cimoszewicz vo štvrtok pre poľský rozhlas. "Je to budúcnosť NATO, budúce transatlantické vzťahy, vzťahy medzi Spojenými štátmi a Európou. Chceme zaujať aktívne miesto v debate o týchto témach,"
Nemenovaný európsky diplomat konštatoval, že za posledných päť rokov sa poľská zahraničná politika trocha zmenila, ale že "Poliaci sa stali namyslenými, pretože sú veľkými hráčmi v Iraku." Podľa neho sa Poľsko môže sklamať vo vzťahoch so Spojenými štátmi, a malo by obrátiť svoju pozornosť viac na Európu.