DARMSTADT 23. januára (SITA/AFP) - Európska vesmírna družica Mars Express objavila zamrznutú vodu na južnom póle Marsu (na snímke TASR). Potvrdili sa tak dohady po prvýkrát vyslovené americkou vesmírnou agentúrou NASA pred dvoma rokmi, vyhlásila v piatok Európska vesmírna agentúra (ESA). "Na južnom póle sme identifikovali zamrznutú vodu," uviedol vedec Vittorio Formisano po vyhodnotení údajov získaných sondou bez ľudskej posádky.
Vyhlásenie ESA tak potvrdilo informácie získané vesmírnou sondou USA Mars Odyssey z marca 2002, na základe ktorých je južný pól červenej planéty pokrytý veľkými zásobami zamrznutej vody. Dôkazy NASA sa zakladali na silných signáloch spektrometra gamma-žiarenia z družice, ktoré naznačovali prítomnosť vodíka, jednej zo zložiek vody. Údaje ESA pochádzajú zasa zo spektrometra s názvom Omega, ktorý využíva odraz slnečného svetla vo viditeľnom spektre, ako aj v infračervených vlnových dĺžkach, za pomoci ktorého je možné určiť obsah minerálov povrchu planéty a molekulárnu skladbu jej atmosféry.
O severnom póle planéty sa vedci domnievajú už dlhšiu dobu, že obsahuje zamrznutú vodu spolu so zamrznutým oxidom uhličitým (CO2), známym aj pod pomenovaním suchý ľad. Voda je vo svojej tekutej podobe jednou z podmienok vzniku a udržania života a vedci považujú Mars za najpravdepodobnejšie miesto výskytu života vo vesmíre. Vedec Jean-Loup Bertaux uviedol, že ľad objavený na južnom póle planéty nie je pokrytý vrstvou zamrznutého CO2. Na otázku, či sa zamrznutá voda vyskytuje na Marse vo veľkom množstve odpovedal, že to sa ešte nevie, ale dodal, že vedci sa domnievajú, že voda sa na Marse vyskytuje počas celého roka. "Sme na konci marťanského leta a teda je možné, že to nebude len sezónna záležitosť."
Mars Express dosiahol obežnú dráhu planéty 25. decembra. Projekt je prvým samostatným pokusom Európy pri objavovaní cudzích planét. Na družici sa nachádza dovedna sedem zariadení slúžiacich na mapovanie povrchu planéty a atmosféry okolo nej. Družica zároveň k Marsu odviezla miniatúrne laboratórium Beagle 2, ktoré na povrchu planéty malo pristáť 25. decembra, aby hľadalo známky života. Dodnes sa však vedcom nepodarilo obnoviť so zariadením spojenie. NASA tiež vyslala k Marsu dve podobné zariadenia. Prvé z nich, robot Spirit, pristál úspešne na povrchu planéty 3. januára. Po odvysielaní dramatických záberov z povrchu Marsu však vo štvrtok prestal fungovať. Tento víkend má na Marse pristáť jeho dvojička, robot Opportunity.