j sovietskej republiky. V Gruzínsku chce na rokovaniach s prozápadným, nedávno zvoleným prezidentom Michailom Saakašvilim zdôrazniť nutnosť drastických reforiem po "ružovej revolúcii", ktorá ho vyniesla na post po vynútenej rezignácii dlhoročného vodcu a bývalého sovietskeho ministra zahraničia Eduarda Ševarnadzeho.
Tridsaťšesťročný Saakašvili, ktorý získal v USA právnické vzdelanie, je najmladšou hlavou štátu v Európe a má veľké plány so svojou krajinou, ktorú však po Ševarnadzeovi prevzal ako jednu z najmenej fungujúcich krajín, s obrovským nedostatkom a korupciou. "Sme optimistickí, pokiaľ ide o budúcnosť Gruzínska, čoho svedectvom sú nedávne voľby," uviedol zástupca hovorcu amerického rezortu zahraničia Adam Ereli. "Minister bude chcieť predebatovať možnosti, v ktorých môžeme pomôcť Gruzínsku v úsilí pokračovať v demokratickom a ekonomickom rozvoji," povedal pred novinármi.
Spojené štáty sklamané zo Ševarnadzeho prisľúbili prísun pomoci Saakašviliho vláde, ale jasne uviedli, že jej objem bude závisieť od uskutočňovania reforiem. Washington sa na druhej strane obáva, že susedné krajiny, najmä Rusko, budú možno chcieť využiť mladý vek Saakašviliho a zaistiť si blízke vzťahy s Tbilisi v regióne, ktorý je miestom dôležitých amerických strategických záujmov, vrátane v súčasnosti budovaného ropovodu Baku-Tbilisi-Ceyhan.
V súčasnosti Rusko váha splniť svoj sľub z roku 1999 o odsune svojich jednotiek z Gruzínska. O tejto téme bude Powell hovoriť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, šéfom diplomacie Igorom Ivanovom a ministrom obrany Sergejom Ivanovom na stretnutiach naplánovaných na pondelok, povedal Ereli, ktorý dodal, že USA požadujú od Ruska, aby splnilo svoje záväzky z Istanbulu. Moskva vtedy súhlasila, že do roku 2001 uzavrie dve zo svojich základní a začne rokovania o zrušení ďalších dvoch. Na týchto dvoch základniach sa nachádza asi 30 tisíc ruských vojakov, pričom Gruzínsko požaduje ich odsun a uzavretie základní do troch rokoch, zatiaľ čo Rusko trvá na ich zotrvaní až do desiatich rokov.
K ďalším témam návštevy Powella bude patriť šírenie zbraní hromadného ničenia a súčasný vývoj v tejto oblasti v súvislosti s Iránom a Líbyou. Irán, ktorý bol významným zákazníkom Ruska v oblasti jadrového zariadenia a expertíz, súhlasil s návštevou medzinárodných inšpektorov svojich jadrových miest a Líbya prisľúbila, že sa zriekne svojej činnosti na vývoji zbraní hromadného ničenia.