anom v Madride, zdôvodnili biskupi svoje rozhodnutie nevstúpiť do protiteroristickej aliancie odlukou cirkvi od štátu.
"V legitímnych iniciatívach, ktoré prislúchajú politickým aktérom, v tomto prípade jednotlivým stranám, sa biskupi nesmú aktívne angažovať," uvádza sa v stanovisku.
Neznamená to ale, že španielski biskupi stoja voči takému "nanajvýš vážnemu problému, akým terorizmus je, nevšímavo a neutrálne". Cirkev odmietala terorizmus so všetkou rozhodnosťou a jednoznačnosťou už od prvých atentátov a vrážd, pod ktoré sa ETA podpísala.
Španielsky episkopát odmietol vo vyhlásení výčitky, že svojím zdráhavým postojom voči členstvu v antiteroristickej koalícii nedáva dostatočne najavo svoj nesúhlas s vyčíňaním baskických separatistov.
Zväzok za slobodu a proti terorizmu ešte 8. decembra uzatvorila vládnuca Ľudová strana (PP) premiéra Josého Maríu Aznara a ľavicová Španielska robotnícka socialistická strana (PSOE), členmi novej aliancie sa však nestali baskické nacionalistické strany.
Najlepšou cestou cirkvi v boji proti terorizmu je podľa presvedčenia biskupov zostať verný vlastnej misii na obranu dôstojnosti človeka.