Noviny uvádzajú, že ruský systém "zameraný na odvrátenie hrozby zo strany nebezpečných štátov" počíta s "vytvorením mobilných jednotiek, ktoré by počas kríz čelili presne stanovenej hrozbe". V tomto sa ruský návrh líši od oveľa komplikovanejšieho amerického systému obrany zameraného na medzikontinentálne rakety. Generálny tajomník NATO George Robertson ruské návrhy zdvorilo prijal a sľúbil, že budú so všetkou vážnosťou preštudované, pokračuje denník.
Robertson však po sebe zanechal len malú nádej, že by Moskva nejako rozdelila Severoatlantickú alianciu, a to i napriek pochybnostiam v tom, do akej miery je plánovaný systém raketovej obrany USA rozumný, uzatvára International Herald Tribune.
To, čo americké noviny vnímajú ako zdvorilosť však dnešné ruské denníky označujú za napätie. "Neboli to jednoduché rokovania," píše liberálny denník Segodňa. "Snahy Robertsona dodať radostný tón schôdzkam, ktoré mali uvoľniť napätie vo vzťahu Ruska a NATO, sa stretli so skalopevným odmietnutím rozšírenia aliancie na východ i amerických plánov na obranný raketový systém." A často nacionalistická Nezavisimaja gazeta napísala: "Nikto Moskve neponúkol vstup do NATO."