Londýn 5. októbra (TASR) - Afganské vládne hnutie Taliban v posledných dvoch týždňoch nútene naverbovalo desiatky tisícov mužov s cieľom posilniť 45-tisícovú stálu armádu v súvislosti s hroziacim americkým útokom.
Britský denník The Guardian vo svojom štvrtkovom vydaní tvrdí, že sa mu podarilo získať informácie, podľa ktorých extrémistické talibanské milície požadujú, aby každá domácnosť v Afganistane poskytla najmenej jedného bojovníka pre džihád proti Spojeným štátom americkým.
Talibanské jednotky toto nariadenie vykonávali odvlečením mužov z ich domovov s namierenou zbraňou. Ďalších sa zmocnili na uliciach alebo ich vytiahli z áut pri pokuse o útek z krajiny. Odvedencov teraz posielajú na zraniteľné pozície frontovej línie, kde sa pravdepodobne stanú prvými a nevinnými obeťami akejkoľvek rozsiahlejšej americkej ofenzívy.
Podľa matky jedného z týchto "odvedencov" z Kábulu, študenta druhého ročníka medicíny, oznámili verdikt Talibanu začiatkom minulého týždňa v afganských mešitách. Jej syn Farhad sa podobne ako jeho priatelia zo študentského domova Kábulskej univerzity okamžite ukryl a niekoľko dní prebýval v dome svojej matky vo východnej časti afganskej metropoly. V stredu ho však šťastie opustilo.
"Pick-up značky Datsun zastavil pred naším domom. Dvaja ozbrojení Talibovia sa postavili pred dvere a jeden z nich vošiel. Vyvliekli Farhad von. Plakala som a prosila ich, aby ho neodvádzali. Povedali mi, že ho uvidím neskôr," spomína si nešťastná matka.
Po celom Afganistane sa Farhadov príbeh opakuje. Hnutie Taliban varovalo, že zastrelí každého nového odvedenca, ktorý sa pokúsi utiecť a kvôli čo najmenšej dezercii ich prevážajú do provincií ďaleko od domova. Predstavení mešít dostali pokyn na spísanie zoznamu mužov v bojaschopnom veku, teda všetkých nad 18 rokov. Horná veková hranica tu neexistuje.
"Môj manžel zmizol pred dvoma či troma dňami," uviedla Gul Pariová, ktorej sa po šesťhodinovej ceste cez hory podarilo dostať do Pakistanu. Podľa jej slov išiel nakupovať na bazár s deťmi, keď ho príslušníci Talibanu chytili. "Talibovia odviezli väčšinu mužov z našej dediny. Len málo z nich ušlo, keď si uvedomili, čo sa deje. Nemám predstavu, kde je teraz môj manžel. Talibovia ho mohli zabiť alebo zatvoriť do väzenia."
Pariová, ktorej štyri deti ušli s ňou, pochádza z dediny vo východnej provincii Kunar, kde sa v horách stále skrýva viacero opozičných bojovníkov. "Odišli sme z Afganistanu, pretože sme nemali čo jesť," dodala.
Podľa ďalších nových utečencov, ktorí sa dostali do tábora v Novšere blízko pohraničného mesta Péšávar, Taliban masívne posilňuje svoje pozície proti americkej invázii.
"Videl som niekoľko tankov. Taliban premiestňuje raketomety do hôr. Niektoré prevážajú na somároch," povedal 18-ročný Navíd Ahmad. Jeho rodina dorazila do tábora pred troma dňami z východoafganského Džalalabádu, ktorý podľa neho už opustilo 95 percent obyvateľov.
Navíd odhaduje, že v Džalalabáde prisľúbilo vernosť Usámovi bin Ládinovi asi 3000 arabských bojovníkov. Mali dosť peňazí a ich základňou boli dva bin Ládinove tábory, ktoré však medzitým opustili. Ako dodal, ľahko ich spoznali, keďže jazdili na autách s policajnými poznávacími značkami a mnohí z nich pracovali pre talibanskú tajnú službu.
Navídov otec, niekdajší policajt, sa rozhodol utiecť po tom, ako svoje meno objavil na zozname odvedencov pre džihád. "Nemohli sme žiť pod dohľadom Talibanu. Ak by ste sa neukázali v mešite na modlitbách päťkrát denne, zbili by vás," uviedol s tým, že Talibovia ho prinútili, aby si nechal narásť bradu.
Od utečencov prenikajúcich cez uzatvorené pakistanské hranice prichádzajú aj správy o tom, že kampaň nátlakových gangov Talibanu sa rozšírila po celej krajine.
Malika, ktorá utiekla z odľahlej suchom spustošenej severnej provincie Fardžáb, stratila jedného zo svojich bratov pred dvoma týždňami, keď sa vybral hľadať drevo na oheň. Jej susedia jej povedali, že ho vzali Talibovia.
"Ak sa Talibovia dozvedia, že niekde býva pekné dievča, zoberú ho," tvrdí Malika patriaca k uzbeckej menšine v Afganistane. Prevažne paštúnski Talibovia už z oblasti odviedli 2000 uzbeckých žien, ktoré využívajú ako konkubíny a mnohé z nich predávajú talibanským bojovníkom z južných provincií za v prepočte približne 500 libier.
Miestni muži sa môžu vyhnúť odvodu zaplatením úplatku najmenej 300 libier, čo je na afganské pomery celý majetok. Ak by zaplatili len o niečo menej, ubili by ich k smrti. "Talibovia nám vzali pšenicu a kukuricu. Nič nám neostalo," dodala Malika.
Malika teraz žije s troma ďalšími ženami a ich deťmi v malej izbe utečeneckého tábora. Bolestivými spomienkami trápené deti vyzerajú ako polomŕtve a sú príliš vyhladované na to, aby sa vôbec hrali. Malikina na kosť vychudnutá stará matka má tuberkulózu a lekár v tábore jej dáva len malé šance.
Fahíma, ktorej otec zahynul počas sovietskej invázie, utiekla z Kábulu, aby talibanské jednotky neodviedli aj jej mladšieho syna. Pri ceste do Pakistanu prechádzala okolo plných nákladných áut s nedobrovoľnými odvedencami, ktorých viezli na front. Taliban pritom blokuje všetky cesty vedúce z Afganistanu a odváža mladých chlapcov.
Kábulská univerzita, kde sa mladí bradatí muži zvykli bicyklovať pomedzi stromy a vyhorené zvyšky sovietskych tankov, je vyľudnená. Školu zatvorili, študenti a učitelia utiekli. Areál univerzity, do ktorého tento rok po prvý raz zaviedli elektrinu, je ponorený v tme.
Podľa Fahímy je jej syn "šikovný chlapec" a možno sa mu podarí utiecť. "Dúfam, že ho ešte uvidím. Som matka. Možno ho budem ešte môcť uvidieť," dodala s plačom.