Praha 22. januára (TASR) - Nové svetlo do prípadu vojnového zločinca Ladislava Nižňanského by mohli vniesť Američania. Archív nemeckej protipartizánskej teroristicko-spravodajskej jednotky Abwehrgruppe 218 s krycím názvom Edelweiss, v ktorej bol kapitán Nižňanský v rokoch 1944-45 jedným z najvyšších veliteľov, totiž podľa českej historičky Zlatice Zudovej-Leškovej skončil na konci druhej svetovej vojny v americkej okupačnej zóne v Nemecku.
"Čo sa týka archívnych materiálov skupiny Edelweiss, je známe, že celý archív - spolu s náčelníkom štábu Königom a ďalšími dôstojníkmi - sa dostal do Nemecka, respektíve, pravdepodobne do amerických rúk. Tam (v USA) sú všetky materiály, to znamená nejaké hlásenia a tak podobne," uviedla v rozhovore pre TASR historička Zlatica Zudová-Lešková z Vojenského historického múzea v Prahe.
S prípadom Nižňanský sa táto historička stretla už pred rokmi ako pracovníčka Múzea SNP v Banskej Bystrici. Vojenské múzeum v Prahe, kde pôsobí už 13 rokov, bolo jedným z pracovísk, ktoré nemeckí vyšetrovatelia v súvislosti s prešetrovaním Nižňanského kontaktovali a od ktorého si k jeho osobe vyžiadali odborný posudok.
Archív nemeckej protipartizánskej teroristicko-spravodajskej jednotky Abwehrgruppe 218 s krycím názvom Edelweiss sa oficiálne nikdy nenašiel. Historička ale nepredpokladá, že "citlivý" archív bude v najbližších desaťročiach odtajnený. Američania by totiž museli mnohé svoje kroky vysvetľovať.
Nižňanskému sa v jednom desaťročí podarilo spáchať sériu vojnových zločinov, ako aj spolupracovať s tajnými službami troch štátov: Nemecka, povojnového Československa a USA.
Ako príslušník nemeckých bezpečnostných spravodajských služieb sa Nižňanský spomína od 16. decembra 1944. V povojnových rokoch pracoval pre československú rozviedku, o čom sa uchovali úradné záznamy. TASR to potvrdil riaditeľ archívnej a spisovej služby Ministerstva vnútra ČR Jan Frolík. Pravdepodobne v službách československej rozviedky odišiel Nižňanský v roku 1947 alebo 1948 do Rakúska. Tam začal pracovať pre Američanov a podľa niektorých zdrojov asi dva roky pracoval pre oba tábory.
Ladislav Nižňanský 1. februára 1954 začal v Rakúsku pracovať pre americkú rozhlasovú stanicu Slobodná Európa ako prekladateľ a výskumný analytik a o niekoľko rokov neskôr zakotvil v Mníchove. Analytikom československej redakcie Slobodnej Európy bol neuveriteľných 29 rokov až do februára 1983, keď odišiel na dôchodok.
Jednotku Edelweiss, ktorá mala na Slovensku tri roty a najväčšiu z nich viedol práve Nižňanský (asi 130 mužov), historička považuje za nebezpečnú teroristicko-spravodajskú organizáciu, ktorá proti partizánom používala partizánske metódy boja. Nižňanského muži sa systematicky dopúšťali násilia aj na židovských obyvateľoch a na konte majú aj niekoľko britských a asi dve desiatky amerických tajných agentov.
Nižňanského rota vypátrala amerických a britských špiónov 26. decembra v Nízkych Tatrách. O necelý mesiac neskôr agenti zomreli v nemeckom koncentračnom tábore.
Historička Zudová-Lešková sa pozastavuje nad tým, že Američania desiatky rokov zamestnávali muža, ktorý je zodpovedný za smrť amerických agentov. Považuje to za amorálne.
"Kto by na tom mal mať väčší záujem než Američania?" pýta sa sama seba na margo toho, prečo Američania nechceli vedieť o Nižňanskom pravdu. V tejto súvislosti konštatovala, že tvrdenia USA, že o kontroverznej Nižňanského minulosti nevedeli až do začiatku 60. rokov, keď ho odsúdili v Banskej Bystrici, nepovažuje za pravdivé.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) ed