Pod týmto titulkom prináša dnes celostranový materiál o Slovensku dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard.
Očakávaná katastrofa sa v slovenskom parlamente zatiaľ nekonala, vláda premiéra Mikuláša Dzurindu však stojí na vratkých nohách. Len niekoľko mesiacov pred vstupom do EÚ otriasa Slovenskom kríza, akú krajina ešte nezažila. Neviedli k nej politické dôvody, ale osobné nepriateľstvá, píše Der Standard a pripomína odvolanie Jána Mojžiša z postu riaditeľa NBÚ a Ivana Šimka z postu ministra obrany.
Šimkova a Dzurindova rivalita spôsobili, že súčasná koalícia stratila väčšinu v parlamente a zo 150 mandátov má momentálne len 68.
Napriek búrlivému vývoju však Šimko pád súčasnej vlády nepodporuje, rovnaký postoj zastáva aj najsilnejší opozičný politický subjekt, Mečiarovo HZDS.
Takýto postoj je sklamaním nielen pre Ľudovú úniu, ktorá s návrhom na vyslovenie nedôvery prišla, ale aj pre Róberta Fica a stranu Smer.
Fico sa môže momentálne spoliehať len na odbory, ktorým sa v uplynulých mesiacoch podarilo zozbierať 600.000 podpisov pod petíciu, žiadajúcu referendum o vypísaní predčasných parlamentných volieb. Rastúca sociálna nespokojnosť v krajine - dôsledok tvrdého reformného kurzu súčasnej vlády - by mohla prispieť k tomu, že referendum - pokiaľ ho prezident Schuster vypíše, by mohlo byť aj úspešné, uzatvára Der Standard.
V ďalšom článku informuje denník o blížiacich sa prezidentských voľbách v SR, v ktorých je predbežne jasným favoritom terajší minister zahraničných vecí Eduard Kukan.
Súvislosti medzi hospodárskym vývojom a súčasnou vnútropolitickou situáciou v SR analyzuje materiál Zneistení zahraniční investori. Jeho autorka, odvolávajúc sa na slová ministra hospodárstva Pavla Ruska konštatuje, že politická nestabilita môže potenciálnych investorov odradiť od podnikania na Slovensku.
Hospodárske podmienky investovania na Slovensku sú pritom také dobré ako ešte nikdy, pokračuje denník a pripomína daňovú reformu, ktorá vstúpila do platnosti od 1. januára.
Rakúsky denník Die Prese komentuje vo svojom dnešnom vydaní výbuch bomby pod autom predsedu SNS Petra Súlovského. Súlovský vyhlásil, že iné dôvody ako politické k bombovému útoky neviedli. Vyslovil aj domnienku, že v bombovom atentáte má prsty skupinka okolo Jána Slotu a Anny Malíkovej. Obaja politici, ktorí boli pôvodne úhlavnými nepriateľmi a napokon sa zmierili, však tieto obvinenia odmietajú.
jč juh