zvýšila bezpečnosť Spojených štátov a celého sveta. Kritici z Demokratickej strany však Busha obviňujú z izolácie Spojených štátov v zahraničí.
Popredná demokratka v Kongrese, Nancy Pelosiová, v reakcii na Bushov prejav uviedla, že zahraničná politika, ktorú prezident presadzuje, je nezodpovedná a pohlcuje zdroje potrebné na vzdelávanie a zdravotníctvo.
Bush podľa Pelosiovej Američanov vtiahol do vojny v Iraku na základe nedokázateľných tvrdení a bezprecedentnej doktríny preventívnej vojny. Zároveň vraj zlyhal pri snahách vybudovať skutočnú medzinárodnú koalíciu.
"Americkí daňoví poplatníci preto nesú väčšinu nákladov na túto vojnu na svojich bedrách a čo je ešte vážnejšie - americkí vojaci musia znášať najväčšie straty - 500 zabitých a tisíce zranených," vyhlásila Nancy Pelosiová.
Bush vo svojej správe o stave únie vojnu v Iraku a kampaň proti terorizmu opakovane obhajoval. Odstránenie Saddáma Husajna podľa neho napomohlo svetovej bezpečnosti a prinútilo líbyjského vodcu plukovníka Kaddáfiho, aby sa vzdal zbraní hromadného ničenia.
Najpodstatnejšia časť prejavu sa však venovala domácim témam a potrebe vytvoriť nové pracovné miesta. Prezident Bush zároveň zdôraznil svoj nesúhlas so sobášmi párov rovnakého pohlavia. Podľa neho je manželstvo zo zákona chránené ako zväzok muža a ženy. ako uviedol, v prípade, že niektorí sudcovia, ktorí sa snažia zmeniť definíciu manželstva súdnym nariadením, budú ďalej ignorovať vôľu ľudí, podľa Busha možno nutné zákaz svadieb homosexuálov riešiť ústavným dodatkom.
Táto otázka sa vrátila do politickej agendy po tom, ako Najvyšší súd v štáte Massachusetts v novembri rozhodol, že brániť homosexuálnym sobášom je protiústavné.