Budapešť 21. januára (TASR) - Lekári, ktorí prijímajú od pacientov peniaze pred ošetrením, konajú podľa 45 percent opýtaných Maďarov protizákonne. Takých lekárov by podľa desiatich percent opýtaných mali postaviť pred súd.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky inštitútu Tárki, ktorú vykonal na základe poverenia rezortu zdravotníctva a ktorú zverejnila maďarská tlačová agentúra MTI.
Otázka úplatkov je v Maďarsku horúcou témou, odkedy jeden občan vyzval na internetovom fóre, aby matky zverejnili sumy, ktoré zaplatili gynekológom za pôrod. Z fóra vyplynulo, že niektorí lekári majú dokonca svoje tarify.
Iba štyri percentá opýtaných považovali za správne, aby lekár vopred určil sumu, ktorú od pacienta očakáva, 47 percent respondentov by prijímanie peňazí lekármi nechalo vyriešiť etickou komisiou lekárskej komory a 37 percent súhlasilo s tým, aby lekár prijal od pacienta ponúknuté peniaze.
Takmer štvrtina Maďarov je za to, aby lekári prijímajúci dodatočne peniaze dostali upozornenie a iba deväť percent sa domnieva, že by sa takíto lekári mali zodpovedať pred etickou komisiou.
Z opýtaných si 52,5 percent myslí, že všimné je potrebné, lebo pacienti sa boja, že ak nezaplatia, nedostanú dostatočne kvalitné ošetrenie.
Štvrtina respondentov zastáva názor, že nemocní platia ošetrujúcim lekárom, lebo cítia vďačnosť.
Prieskum sa zaujímal aj o názor občanov na pripravované kroky ministra zdravotníctva Mihálya Kökénya. Tri štvrtiny opýtaných súhlasili s návrhom šéfa rezortu pripraviť etickú reguláciu tejto otázky. Tretina obyvateľstva podporuje pripravované právne kroky ministra a 62 percent by dalo preveriť príjmy lekárov daňovým úradom.
Ďalšie výsledky prieskumu hovoria, že 27 percent Maďarov už niekedy platilo svojmu rodinnému, respektíve odbornému lekárovi. Z nich 59 percent zaplatilo lekárovi v nemocnici.
Minister Kökény v utorok vyhlásil, že jeho rezort vypracoval šesťbodový program na potlačenie platenia a prijímania všimného.