Washington 21. januára (TASR) - Demokrati usilujúci sa vytlačiť Georgea W. Busha z Bieleho domu v utorok ostro kritizovali jeho prejav O stave Únie, ktorý bol podľa nich len o prázdnych sľuboch bežným Američanom.
Zároveň prezidenta obvinili z toho, že sleduje bezohľadnú zahraničnopolitickú líniu, ktorou si znepriateľuje spojencov a necháva tak USA znášať všetky výdavky spojené s vojnou v Iraku.
"Prejav O stave Únie možno z balkóna Bieleho domu a z domov najbohatších prispievateľov do pokladne republikánov vyzerá ružovo, ale ťažko pracujúci Američania v tom vidia len jeho úsilie previazať svoju radikálnu agendu stuhou súcitu," vyhlásil bývalý guvernér Vermontu Howard Dean, ktorý skončil v prezidentských primárkach Demokratickej strany v Iowe na treťom mieste.
Bush sa síce vo svojom prejave venoval témam, ako zlepšenie zdravotnej starostlivosti, či vzdelávania, avšak podľa senátora z Massachusetts Johna Kerryho ignoroval potreby priemerného Američana, pretože robí politiku, z ktorej profitujú bohatí. "Myslím si, že tu existujú dva rozdielne svety: svet, o ktorom hovorí prezident a svet, v ktorom žijú Američania," vyhlásil víťaz primárok v Iowe.
Podobne reagoval aj senátor John Edwards zo Severnej Karolíny, ktorý označil prezidentovu správu za "Stav dvoch Amerík".
"Keď prezident povie: stav únie je v poriadku, musíte sa opýtať, akej únie, pán prezident? Pretože stav únie G. W. Busha - a Ameriky washingtonských lobistov a osobitných záujmov je v poriadku. Dostanú, čo chcú, a kedy to chcú," dodal Edwards, ktorý sa v primárkach umiestnil na povzbudivom druhom mieste.
Jeden z najprominentnejších kandidátov na prezidentskú nomináciu z radov demokratov generál na dôchodku Wesley Clark, ktorý sa nezúčastnil na primárkach v Iowe kvôli lepšej príprave na primárky v New Hampshire, na margo Bushovho prejavu uviedol: "Smutným faktom dneška zostáva, že máme novú os zla..., fiškálnu politiku ohrozujúcu našu budúcnosť, zahraničnú politiku ohrozujúcu našu bezpečnosť a domácu politiku ohrozujúcu naše rodiny."
Clark tiež kritizoval fakt, že Bush je ochotný utratiť veľké sumy peňazí na výskum vesmíru, avšak čo sa týka vzdelávania a prípravu do zamestnania pre nezamestnaných Američanov je skúpy. "Zo sumy vyčlenenej na tento účel pripadá na každého nezamestnaného Američana 15 dolárov. To ani takmer nepresahuje výdavky na cestovné na takýto kurz, obed a kávu," skonštatoval Clark.
Líderka demokratov v Snemovni reprezentantov Nancy Pelosiová kritizovala najmä to, že Bush zatiahol krajinu do vojny v Iraku bez poskytnutia dôkazov, osvojil si doktrínu akejsi preventívnej vojny, čo je podľa Pelosiovej bezprecedentné v histórii USA a nepodarilo sa mu vytvoriť spoľahlivú a hodnovernú medzinárodnú koalíciu.
"Bush zozbieral vavríny za zvrhnutie režimu Saddáma Husajna. Ako často predtým, Bush len v krátkosti načrtol úlohy, ktoré nás ešte čakajú v Iraku a nespomenul výdavky s tým spojené... Nehovoril o nesprávnych, alebo prehnaných tvrdeniach o irackých zbraniach, ktoré vyzdvihol vo svojom minuloročnom prejave O stave Únie. Namiesto toho sa pokúsil zatajiť rozdiel medzi tým, čo opísal a medzi tým, čo zistil krátkym poukázaním na aktivity v súvislosti so zbraňami hromadného ničenia," uviedol dnes v komentári americký denník Washington Post.
1 3 mic juh