Kyjev 4. októbra (TASR) - Ministerstvo obrany Ukrajiny odmieta informácie niektorých zahraničných médií, že ruské lietadlo Tu-154, ktoré sa dnes zrútilo do Čierneho mora počas letu z Tel Avivu do Novosibirska, mohlo byť omylom zostrelené raketou z Krymu, kde prebiehali bojové streľby v rámci cvičenia protileteckej obrany.
Informoval o tom dnes večer tlačový tajomník ministra obrany Konstantin Chivrenko s odvolaním sa na slová ministra Oleksandra Kuzmuka, podľa ktorého všetky rakety použité na cvičení mali garantované termíny ochrany a mechanizmy samolikvidácie v prípade odklonenia od zadaného nasmerovania.
Streľby sa mali uskutočňovať v rozsahu 35-39 km. Smer streľby ani rozsah nemohli podľa Chivrenka teoreticky ani prakticky splynúť s miestom výbuchu lietadla.
Tlačový tajomník Vojensko-námorných síl Ukrajiny Mykola Savčenko informoval, že rakety vypustené z ich lodí nemohli dosiahnuť miesto spadnutia lietadla. Dodal však, že môže hovoriť iba za vojenské námorníctvo. Ich rakety majú dolet 10 km a predpokladané miesto leteckej tragédie bolo vzdialené asi 240 km.
Podľa neho Igor Laričev, na ktorého sa odvolávali zahraničné médiá ako na pracovníka tlačovej služby ukrajinského vojenského námorníctva, je v skutočnosti dôstojníkom tlačovej služby ruskej Čiernomorskej flotily. Služba bezpečnosti Ukrajiny nedisponovala informáciami, ktoré by potvrdzovali, že lietadlo mohlo byť zostrelené ukrajinskou raketou.
Prezident Leonid Kučma vyjadril v súvislosti s leteckou tragédiou sústrasť prezidentom Ruska a Izraela, Vladimirovi Putinovi a Mošemu Kacavovi.
Mys Opuk vo východnej časti Krymu, kde sa dnes konali streľby v rámci cvičenia protileteckej obrany, je vzdialený od miesta leteckého nešťastia okolo 300 km. Plánované taktické cvičenie Protileteckej obrany Ozbrojených síl Ukrajiny s bojovou streľbou sa konalo na teritóriu 31. výcvikového centra Čiernomorskej flotily Ruskej federácie. Zúčastnili sa na ňom nielen vojaci a prostriedky protileteckej obrany, ale aj jednotky pozemného vojska, vojenského námorníctva, raketových vojsk a delostrelectva, ako aj vojaci ruskej Čiernomorskej flotily.
V rámci cvičenia vykonali streľby zenitno-raketových komplexov S-200, S-300, S-125, komplexov BUK, KUB a tiež operatívno-taktických rakiet R-300. Vzdušné ciele takisto zasahovali aj roje stíhačiek Mig-29. Počas manévrov bol použitý nový systém rádiolokačného zabezpečenia jednotiek zenitno-raketových vojsk.
(spolupracovník TASR Martin Benko) ed