Brusel 19. januára (TASR) Nové členské štáty Európskej únie by mali po roku 2007 dostávať približne polovicu z rozpočtu Európskej únie pre regionálnu pomoc. Zvyšnú polovicu by mali dostať regióny súčasnej európskej pätnástky, vyjadril názor komisár EÚ pre regionálnu pomoc Michel Barnier.
Princíp 50 ku 50, o ktorom sa zmienil v dnešnom článku denník Financial Times, nie je politický, ale vyplýva z predpokladov, ktoré si možno urobiť dnes na základe dostupných faktov. Pre agentúru AFP to povedal hovorca Michela Barniera.
Rozdelenie pomoci medzi regióny doteraz každý rok išlo o sumu 32 miliárd eur (približne 1305 miliárd Sk) vyplýva z uplatnenia kritérií, pri ktorých sa berie do úvahy najmä regionálny hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa, ale aj iné kritériá, napríklad úroveň nezamestnanosti, pripomenul hovorca.
Takmer všetky regióny 10 nových štátov EÚ, vrátane Slovenska, a ich 80 miliónov obyvateľov majú HDP na obyvateľa nižší ako 75 percent priemeru v EÚ a budú môcť dostať regionálnu pomoc vyššiu, ako sa dnes stanovuje v cieli 1, týkajúcom sa zaostávajúcich regiónov.
Len regióny Praha v Českej republike, Bratislava na Slovensku a Cyprus prekračujú uvedený prah a nemali by mať nárok na tento typ pomoci podľa výpočtov Európskej komisie, konštatovala AFP. Na druhej strane, až 18 regiónov v súčasných štátoch EÚ by mohlo prísť o regionálnu pomoc vstupom nových 10 krajín, lebo štatisticky by prekročili hranicu 75 percent európskeho priemeru HDP na obyvateľa.
Regionálna pomoc má druhý najväčší rozpočet v EÚ po rezorte poľnohospodárstva. Celková suma a jej prerozdelenie predstavujú jeden z bodov, o ktorých sa bude urputne diskutovať pri príprave budúceho rozpočtu EÚ na roky 2007 až 2013.
EK má stanoviť prvý návrh o budúcom finančnom rámci pre úniu 10. februára. Posledné slovo o sume budú mať prezidenti a predsedovia vlád EÚ na rokovaniach, ktoré by sa mali skončiť v lepšom prípade počas roku 2005.