Praha 4. októbra (TASR) - Prezident Václav Havel v piatok oslávi jubilejných 65 rokov, z ktorých bezmála 12 strávil na Pražskom hrade. Hlava českého štátu na deň svojich narodenín neplánuje podľa jeho hovorcu Ladislava Špačka nijaké oslavy.
Prezident celý deň strávi v Obecnom dome v Prahe, kde odovzdá Cenu Nadácie Dagmar a Václava Havlovcov Vize 97 profesorovi Zdeňkovi Neubauerovi. Na tento deň každoročne totiž pripadá výročný deň nadácie, keď prezident odovzdáva cenu Vize 97. "Možno, že so svojou manželkou Dagmar pôjdu na slávnostnú večeru, ale to spolu chodievajú niekoľkokrát do mesiaca," dodal Špaček.
V súčasnosti je Havel funkčne najstaršou hlavou štátu v Európe, ak sa nerátajú monarchovia. I český prezident však pomaly končí svoje prezidentské obdobie. Pôvodne kulisár, neskôr dramatik, politický väzeň a nakoniec politik, ktorý sa dostal až na Pražský hrad, sám o sebe hovorí, že "jeho život sa skladá z podozrivo veľkého množstva paradoxov".
Havel sa narodil 5. októbra 1936 v Prahe ako syn stavebného podnikateľa, ktorému patril okrem iného pražský palác Lucerna a terasy na Barrandove. V období 60. rokov študoval na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení a pôsobil v pražskom Divadle na zábradlí, pre ktoré napísal hry Záhradná slávnosť, Vyrozumenie a Sťažená možnosť sústredenia. Po auguste 1968 bol Havel vyradený z kultúrnej sféry. V roku 1977 sa výrazne podieľal na vzniku opozičného hnutia Charta 77. Za svoje názory bol niekoľkokrát policajne stíhaný a vo väzení strávil päť rokov.
Pád vlády komunistickej strany bol v decembri 1989 korunovaný absurdnou situáciou, keď komunistami ovládaný parlament jednomyseľne zvolil za prezidenta nedávneho disidenta Havla, druhý raz bol zvolený za prezidenta vtedajšieho Československa v júli 1990 a o dva roky neskôr, keď bolo zrejmé, že spoločný štát zanikne, z funkcie odstúpil. V januári 1993 sa stal prvým prezidentom ČR, na ďalších päť rokov ho potom parlament zvolil v januári 1998.
V posledných piatich rokoch Havla sprevádzali zdravotné problémy. V decembri 1996 prekonal ťažkú operáciu rakovinového nádoru na pľúcach a v ohrození života sa ocitol aj v apríli 1998, keď bol operovaný kvôli perforácii hrubého čreva.
Prezidentský mandát sa skončí Havlovi vo februári 2003 a podľa Ústavy ČR nemôže byť už tretí raz zvolený. Vrcholom Havlovho prezidentovania by mal byť jesenný summit NATO v Prahe. Štátnici planéty chcú túto príležitosť využiť na rozlúčku s doyenom svetovej politiky. S tým, ktorý navrhoval v roku 1990 NATO rozpustiť, a ktorý vždy zožal väčšie ovácie vo svete ako doma. Podľa politológov bola práve osoba Václava Havla pre zahraničie zárukou kontinuity a stability a "najdôležitejším vývozným artiklom".
Skutočné vrcholy pôsobenia vo funkcii prezidenta asi Havla čakajú na domácej pôde. Budú mať podobu konečného účtovania s nenávidenou opozičnou zmluvou a najmä osobou jeho tradičného rivala Václava Klausa, mienia dnešné Lidové noviny a dodávajú, že hlavná chvíľa prezidenta príde s oznámením volebných výsledkov, keď "ani presvedčivý volebný víťaz nemôže mať pokojný spánok".
(spravodajkyňa TASR Dana Meissnerová) vk ed