Londýn/Islamabad/Kábul/Brusel 4. októbra (TASR) - Vojenská a humanitárna akcia v Afganistane ako odveta na útoky v New Yorku a Washingtone je nevyhnutná a jej čas sa blíži, konštatoval dnes britský premiér Tony Blair.
Ministerský predseda však zdôraznil, že protiteroristická koalícia urobí všetko pre to, aby minimalizovala utrpenie afganského národa.
Blair potvrdil, že z 19 únoscov identifikovaných na základe zoznamu cestujúcich sú najmenej v troch prípadoch nepochybné dôkazy o spojitosti s organizáciou al-Kajdá. Jedného z nich tiež identifikovali ako kľúčovú postavu v útokoch na budovy amerických veľvyslanectiev v Keni a Tanzánii a vojnovú loď Cole v Adene.
Aj hovorca pakistanského ministerstva zahraničných vecí konštatoval, že dôkazy, ktoré Biely dom poskytol Islamabadu, sú "dobrým základom" pre obvinenie saudskoarabského milionára Usámu bin Ládina pred súdom.
Ako dnes v tejto súvislosti napísal japonský denník Mainiči Šimbun s odvolaním sa na nemenovaný pakistanský vládny zdroj, pakistanský prezident Parvíz Mušarráf vyhlásil, že Islamabad plánuje prerušiť vzťahy s afganským vládnym hnutím Taliban. Mušarráf v stredu oznámil pakistanskej Národnej bezpečnostnej rade, že jeho krajina urobí "180-stupňový obrat" vo svojej politike voči Kábulu a preruší s nim diplomatické vzťahy.
Svetový program výživy (WFP) medzitým požiadal o novú potravinovú pomoc v objeme takmer 500.000 ton pre milióny Afgancov, ktorým hrozí hladomor. V najnovšej výzve sú darcovské krajiny žiadané predovšetkým o dodávky pšenice. V Afganistane je šesť miliónov ľudí, ktorí zúfalo potrebujú potravu, upresnila výkonná riaditeľka WFP Catherine Bertiniová.
Hlavný vojenský veliteľ Severnej aliancie bojujúcej proti afganskému vládnemu hnutiu Taliban dnes prisľúbil rozsiahlu ofenzívu v súlade s americkým útokom na Afganistan.
Proti vláde Talibanu povstali civilní obyvatelia dvoch provincií na západe Afganistanu. V niektorých mestách sa na stenách objavili nápisy Smrť Talibanu, oznámili dnes vedúci predstavitelia afganskej ozbrojenej opozície.
Bývalý guvernér západoafganskej provincie Herát a jeden z opozičných lídrov Ismail Chán dnes uviedol, že jeho Zjednotený front sa do jedného týždňa zmocní dvoch provincií, kde sa nedávno odohrali ťažké protitalibanské boje. Chán ubezpečil, že do oblasti vyšle nové posily.
Členské krajiny NATO medzitým začínajú poskytovať USA pomoc pre blížiacu sa vojenskú operáciu.
Nemecký minister obrany Rudolf Scharping oznámil, že armáda jeho krajiny je pripravená zúčastniť sa na protiteroristických vojenských operáciách USA. "Nemeckí vojaci by sa mohli, ak budú rýchle operácie potrebné, začleniť do operácií na palube lietadiel Awacs alebo na lodiach" amerického námorníctva, vyhlásil minister pre dnešné vydanie denníka Bild.
Belgická vláda kladne odpovedala na žiadosť USA pri odvete za nedávne teroristické útoky a rozhodla okrem iného o poskytnutí svojich vojenských letísk americkým ozbrojeným silám. "Žiadosť Američanov sme odsúhlasili," potvrdil belgický premiér Guy Verhofstadt. Podľa belgickej televízie RTBF bude príspevok Belgicka pomerne skromný.
Pôjde o presunutie stálych námorných síl NATO, ktoré sa momentálne nachádzajú v Baltickom a Severnom mori a pri brehoch Španielska, do východnej časti Stredozemného mora. Bude sa to týkať jednej fregaty a dvoch protimínových jednotiek Belgicka.
Okrem toho USA požiadali o možnosť využitia elektronických prieskumných lietadiel Awacs patriacich Severoatlantickej aliancii. Podľa belgického ministra obrany Andrého Flahauta sa tieto dve opatrenia budú týkať 200 až 240 belgických vojakov.
Belgicko poskytne Američanom aj svoje letecké základne a prístavy a samozrejme otvorí vzdušný priestor. V dlhodobejšom horizonte existuje možnosť, že USA stiahnu časť svojich jednotiek z Balkánu a požiadajú spojencov, aby ich nahradili svojimi vojakmi.
Francúzsky prezident Jacques Chirac dnes oznámil, že jeho krajina otvorila svoje prístavy pre lode amerického vojnového námorníctva. Účasť Francúzska na spoločnej akcii znamená účasť na definovaní cieľov a prostriedkov, uviedol Chirac na regionálnom fóre o budúcnosti Európy v juhofrancúzskom Montpellieri. Podľa neho Paríž bude konať s rozvahou, ale bez slabosti.
Minister obrany USA Donald Rumsfeld medzitým pokračoval vo svojom niekoľkodňovom turné na Blízkom východe návštevou Ománu. Cieľom pobytu v Maskate je zabezpečenie čo najširšej diplomatickej a vojenskej podpory pre Washingtonom iniciovanú protiteroristickú kampaň.
Saudský minister obrany princ Sultán však v stredu večer ubezpečil arabské krajiny, že USA nepovedú odvetnú akciu za atentáty z 11. septembra voči žiadnej z nich. "Sme si istí, že USA takýto čin nespáchajú," vyhlásil princ Sultán v odpovedi na otázku, či Rijád dostal od USA záruky, že nezaútočia na arabské krajiny.