Mníchov/Bratislava 19. januára (TASR) - V bavorskom Mníchove zatkli v piatok bývalého veliteľa špeciálnych protipartizánskych jednotiek Edelweiss, v súčasnosti 86-ročného Ladislava N., ktorý bol v čase druhej svetovej vojny zodpovedný za vyvraždenie najmenej 146 civilistov vrátane detí na Slovensku. K smutne známym masakrom došlo na sklonku vojny v slovenských dedinách Ostrý Grúň a Kľak.
Ostrý Grúň leží uprostred Kľakovskej doliny, asi 15 kilometrov od Žarnovice. Obec vznikla začiatkom 17. storočia, pričom jej obyvatelia sa zaoberali roľníctvom a drevorubačstvom. Do roku 1951 bola časťou neďalekej obce Hrabičov.
Obec Kľak sa nachádza v okrese Žiar nad Hronom v pohorí Vtáčnik. Založili ju v 17.storočí a jej obyvatelia sa živili uhliarstvom a drevorubačstvom.
Tragická udalosť, známa ako "krvavá nedeľa", sa stala 21. januára 1945 ráno. Vtedy trestná jednotka SS, jednotka Heimatschutzu a protipartizánska jednotka Edelweiss obkľúčili obec Kľak. Zavraždili tam 84 obyvateľov, z toho 38 detí, pričom najmladšia obeť mala tri mesiace, najstaršia 89 rokov. Streľbou poškodili vežu miestneho kostola a jeho oltár, potom obec vypálili. Neušetrili ani blízku osadu Ostrý Grúň, kde do domu Izidora Debnára nahnali a zastrelili 64 mužov, žien a detí. Z nich najmladšie malo 14 mesiacov. Dom a celú osadu po vyrabovaní podpálili. V oboch obciach zhorelo vyše 150 domov.
Trestná výprava mala zastrašiť obyvateľov a zabrániť podpore partizánskych jednotiek a oslobodzovacích bojov. V Kľakovskej doline bolo po zatlačení SNP do hôr operačné územie partizánskej brigády kapitána Jána Nálepku a Hornonitrianskej brigády.
Osudy obcí sú jedným z množstva dokumentov o zverstvách, ktoré fašizmus napáchal v celej Európe.