SME
Sobota, 24. október, 2020 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
PRAVIDELNÝMI NÁVŠTEVNÍKMI WEBU POLITICKÝCH STRÁN SÚ AJ CHRONICKÍ NADÁVAČI. DISKUSIU S PREDSTAVITEĽMI VŠAK ZABEZPEČUJÚ IBA ANO, SDKÚ A SMK

Webstránku HZDS navštevujú sympatizanti Smeru a SNS

Obrazom politických strán je nepochybne aj prezentácia ich zástupcov v médiách, kde začína mať svoje nezastupiteľné ...

Obrazom politických strán je nepochybne aj prezentácia ich zástupcov v médiách, kde začína mať svoje nezastupiteľné miesto okrem televízie, rozhlasu a tlače aj internet. Pre recipienta je dokonca zaujímavejším fenoménom - ponúka možnosť diskusie. Samozrejme vtedy, aj na tom zriaďovateľovi stránky záleží.

Ich nedostatok však nie je jedinou nevýhodou a negatívom internetových prezentácií slovenských politikov.


Najväčším nedostatkom je neustráženie domény

Stránka SDKÚ funguje od jej vzniku v roku 2000, mesačné náklady na jej prevádzku sú približne 2-tisíc korún. Denná návštevnosť je 150 až 380 ľudí.

Návštevníkov stránky zaujímajú aktuálne informácie a kontakty na časť vládnych predstaviteľov SDKÚ. Môžu im zasielať otázky, sporadicky sa tam organizuje on-line diskusia s predstaviteľom strany.

Názor odborníka:

Grafika: Stránka SDKÚ má moderné a graficky príťažlivé spracovanie, vyčítať jej možno niektoré zbytočné grafické prvky, ide však len o detaily. Zdá sa, že grafik dôsledne dodržiaval dizajn manuál grafickej prezentácie strany, nebál sa využiť aj animované plochy a výsledok tak pôsobí veľmi dobre.

Navigácia: Navigácia stránky je zbytočne roztrieštená, užívateľ potrebuje pomerne dlhý čas na to, aby sa na stránke zorientoval. Ako zásadnú chybu možno považovať príliš malé písmo v navigácii, ktoré je ťažko čitateľné pre starších ľudí či hendikepovaných návštevníkov.

Kvalita obsahu: Ani SDKÚ nepodceňuje možnosť vlastnej prezentácie na internete a jej stránka je na vysokej obsahovej úrovni. Návštevník nájde všetko, čo potrebuje, no vďaka neprehľadnej navigácii musí dlhšie hľadať. SDKÚ dokonca preberá servis tlačovej agentúry Sita, čím výrazne zvyšuje obsahovú kvalitu stránky.

Celkové hodnotenie: Dojem z výborného grafického spracovania a bohatého obsahu kazia veľmi vážne chyby navigácie k informáciám. Stránka je miestami neprehľadná a k hľadaným informáciám sa musí užívateľ doslova prebíjať. Ako veľký nedostatok možno považovať fakt, že si SDKÚ neustrážila doménu a pri naťukaní www.sdku.sk sa zobrazí komerčný server inej spoločnosti. SDKÚ jej tak robí výbornú bezplatnú reklamu a zvyšuje návštevnosť tejto stránky.

O pár dní obnovia on-line diskusiu s lídrami

Internetová stránka aliancie funguje od mája 2001 a jej zriadenie stálo 554-tisíc korún. Mesačné náklady na jej prevádzku sú približne 10-tisíc. Denná návštevnosť je v počte približne 100 ľudí.

Návštevníkov stránky najčastejšie zaujíma dianie na vnútropolitickej scéne, majú záujem aj o diskusné fórum. Najviac otázok prichádza na ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca. V najbližších týždňoch bude obnovená on-line diskusia pre občanov s lídrami ANO, ktorá sa bude konať približne raz za mesiac.

Názor odborníka:

Grafika: Grafika stránky ANO bola v čase založenia celkom svieža, no dnes by si zaslúžila výrazný redizajn. Aj stránka ANO má niekoľko výrazných nedostatkov - text na tmavom podklade je prežitok, pretože je ťažko čitateľný, články na titulnej strane sú graficky rozhádzané a majú nedokončené perexy.

Navigácia: Navigácia je zrozumiteľná a prehľadná, no pravdepodobne chybou programového kódu sa miestami zobrazuje s chybami.

Kvalita obsahu: Vzhľadom na krátku históriu strany je informácií na stránke menej ako na iných, no napriek tomu na nej nechýba nič podstatné. Tvorcovia sa snažili naplniť stránku aj mnohými informáciami nad rámec. Na stránke návštevník nájde aj množstvo informácií prebratých z médií. Texty sú však preberané bez akéhokoľvek grafického zásahu, zobrazujú sa v jednom bloku a ťažko sa čítajú.

Celkové hodnotenie: Stránka ANO má svoj zenit za sebou a žiada si výrazné prepracovanie. Chýba jej aj väčšia prehľadnosť. Chvályhodné je však to, že ako jedna z mála je postavená na obrázkoch, ktoré ju graficky obohacujú. Kritiku si zaslúži rovnako ako SDKÚ - neošetrená doména ANO v tomto prípade robí skvelú reklamu cestovnej agentúre.

Pre vulgarizmy zrušili diskusné fórum

Stránka SMK je po webstránke HZDS najstaršou internetovou stránkou spomedzi parlamentných strán. Vznikla pred 4 rokmi a výdavky na jej prevádzku sú 7-tisíc korún mesačne vrátane zriadenia a registrácie. Denne ju navštevujú desiatky ľudí.

Návštevníci stránky majú najčastejšie záujem o životopisy predstaviteľov strany, volebný program a fotografie poslancov. Podobne ako pri iných politických stránkach môžu občania položiť otázku ktorémukoľvek predstaviteľovi strany, na ktorú dostanú e-mailom odpoveď.

Názor odborníka:

Grafika: Dizajn stránky SMK je príkladný - graficky príťažlivý a predovšetkým čistý a prehľadný. Na škodu je graficky rozdrobená navigácia, no nie je to vážny nedostatok. Dôvtipne riešená je kombinácia straníckych farieb zelenej a červenej.

Navigácia: Navigácia je v zásade logická, no rozbaľovanie menu je naprogramované s vážnymi nedostatkami. Tie zneprehľadňujú preklikávanie medzi jednotlivými položkami, na niektorých dôležitých nie je dokonca žiaden odkaz.

Kvalita obsahu: Stránka je informačne bohatá, nechýbajú žiadne podstatné informácie. Oceňujeme aj to, že SMK má dve domény www.smk.sk, ktorá sa automaticky zobrazí v slovenčine a www.mkp.sk s informáciami v maďarčine.

Celkové hodnotenie: Stránka SMK patrí medzi najlepšie, no dobrý dojem kazí animované menu, ktoré programátor nekvalitne naprogramoval. Stránka by si tiež žiadala častejšiu aktualizáciu.

Na stránke KSS sa diskutuje o teórii komunizmu

Internetová stránka Komunistickej strany Slovenska vznikla v septembri 2000. Náklady na jej zriadenie boli 7-tisíc korún, pričom mesačné náklady sú tisíc korún. Denne navštívi stránku priemerne 103 ľudí.

Najnavštevovanejšou časťou je diskusné fórum. Návštevníci sa priamo pýtajú aj na aktuálne dianie a vyhlásenia KSS, na druhom mieste sú otázky histórie a režimu spred roka 1989 a treťou najdiskutovanejšou témou je teória komunizmu.

Názor odborníka:

Grafika: Stránka KSS je akoby vystrihnutá z propagandistického letáku 80. rokov, napriek tomu je kombinácia červenej, modrej a žltého pozadia vyhovujúca a aj členenie stránky je prehľadné. Výrazné výhrady možno mať len k tomu, že sa každý odkaz otvorí v novom okne, čo zásadne obťažuje užívateľa a zbytočne zaťažuje jeho systém.

Navigácia: Textová navigácia stránky je jednoduchá a účelná. V prípade KSS platí zásada - menej je viac.

Kvalita obsahu: Vzhľadom na bohatú históriu strany je stránka dostatočne naplnená informáciami, no návštevníci na nej nenájdu príliš veľa informácií z obdobia pred rokom 1989. Naopak, KSS napríklad prekvapuje ponukou ľavicovej literatúry, odkazuje aj na neexistujúcu stránku SZM.

Celkové hodnotenie: Stránka komunistov prekvapuje svojou jednoduchosťou, ktorá je v tomto prípade výhodou. Ak by sa dokumenty neotvárali v novom okne, nemali by sme výraznejšie výhrady, práve naopak - web dokonale reprezentuje imidž KSS.

Plánujú zmenu stránky - od februára

KDH plánuje vo februári zaviesť novú podobu webovej stránky hnutia. Z týchto dôvodov sa k našim otázkam nechcela vyjadriť, keďže súčasná podoba stránky je len dočasná.

Názor odborníka:

Grafika: Grafický dizajn stránky KDH má niektoré moderné prvky, ktoré sú potlačené nevhodnou kombináciou farieb, nekoncepčnými zásahmi viacerých grafikov a nepríťažlivým spracovaním textových dokumentov. Okrem toho je na stránke použité príliš malé písmo na tmavom podklade, ktoré je ťažko čitateľné.

Navigácia: Riešenie navigácie je ťažkopádne, zastarané a vo forme, v akej je použité na stránke, sa už dnes príliš nepoužíva. Niektoré položky odkazujú na prázdne stránky bez obsahu.

Kvalita obsahu: Kvalita a množstvo informácií na stránke KDH sú v porovnaní s takzvanou konkurenciou skôr podpriemerné. Stránka sa veľmi nepravidelne aktualizuje, v čase hodnotenia na nej boli informácie staré viac ako 2 mesiace.

Celkové hodnotenie: KDH môžeme porovnať s HZDS, zatiaľ čo stránke HZDS chýba grafika, no má aspoň formu, v prípade KDH je to naopak, pri základnom grafickom riešení stránke chýba forma. Web KDH poukazuje na to, že predstavitelia strany absolútne podceňujú internet a jeho výhody.

Na stránke HZDS sú aj komentáre predsedu

Najstaršou internetovou stránkou spomedzi všetkých je stránka HZDS, ktorá vznikla v roku 1996. Podľa hovorcu strany Žvacha sú mesačné náklady na jej prevádzku nulové. Denne stránku navštívi 230 záujemcov.

On-line diskusiu tam nemávajú, návštevník má k dispozícii záznamy tlačových besied, vystúpenia poslancov v NR SR, komentáre jej predsedu.

Názor odborníka:

Grafika: Stránka má nemoderné, nepríťažlivé a nevyhovujúce grafické spracovanie. Na prvý pohľad nie je jasné, kde sa návštevník nachádza. Vzhľadom na voličskú základňu strany je tiež nevhodne vybraná farba podkladu, ale aj veľkosť písma v menu stránky. Samotné texty sú naopak zobrazené väčším písmom, ktoré je pre návštevníkov po produktívnom veku ľahšie čitateľné.

Navigácia: Navigácia stránky je logická, no menu je neprehľadné a graficky nevhodne upravené. Niektoré informácie sa bezdôvodne zobrazujú v novom otvorenom okne, čo zbytočne zvyšuje počet otvorených stránok užívateľa a zaťažuje to jeho systém.

Kvalita obsahu: Na stránke nájde návštevník všetky potrebné informácie, kvalita obsahu je na vysokej úrovni. Stránka sa pravidelne aktualizuje a veľký priestor na vyjadrenie majú okrem predsedu aj ostatní členovia strany.

Celkové hodnotenie: Úroveň grafického spracovania stránky je katastrofálna, no jej obsah je v porovnaní s ostatnými stránkami nadštandardný. V HZDS by si mali uvedomiť, že aj obal predáva.

O tom, či diskutovať s občanmi, Smer diskutuje

Stránka strany tretej cesty funguje približne 3 roky, výdavky na jej prevádzku sú 4-tisíc korún mesačne. Denne tam chodí v priemere 100 ľudí.

Najnavštevovanejšou časťou stránky je jej úvodná časť, tlačové oddelenie, kde sa vyskytujú najnovšie informácie z tlačových konferencií. Okrem toho sa môžu záujemcovia aj aktívne zapojiť do diskusie, nejde však o diskusiu s predstaviteľmi strany.

Názor odborníka:

Grafika: Grafické spracovanie stránky síce nezodpovedá aktuálnym trendom, no je veľmi prehľadné, uhladené, s charakterom informačného portálu.

Navigácia: Navigácia stránky je na veľmi dobrej úrovni informácie sú rozdelené do prehľadných kategórií, ovládanie a vyhľadávanie informácií je logické, bez jedinej chyby.

Kvalita obsahu: Stránka je obsahovo dokonale naplnená, návštevník sa o strane dozvie všetko potrebné. Stránka je však nepravidelne aktualizovaná, v čase hodnotenia bola viac ako mesiac bez zásahu.

Celkové hodnotenie: Stránka Smeru presne zodpovedá politike strany, dokonale využíva všetky možnosti propagandy a prezentácie politického programu a názorov predstaviteľov strany. Vcelku jej okrem potreby častejších aktualizácií nemožno nič vyčítať.

Názor odborníka: MARIÁN PAVELSkryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 3. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 1. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 2. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 3. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 4. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 6. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 7. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 8. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 9. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 10. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 18 661
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 14 449
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 195
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 12 616
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 287
 6. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 11 253
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 891
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 966
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 783
 10. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 9 766
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Už teraz prišlo viac ľudí ako na voľby, hodnotí testovanie Matovič (minúta po minúte)

Na Slovensku pribudlo 2890 pozitívne testovaných na koronavírus a 25 úmrtí pacientov s Covid-19. Na Orave a v Bardejove pokračovalo celoplošné testovanie na Covid-19.

Premiér Igor Matovič na tlačovej konferencii v Námestove.
Limuzína, v ktorej sa viezol predseda parlamentu Boris Kollár.
Odberové miesto v dolnokubínskej nemocnici.
Jai Hindley (vľavo) a Tao Geoghegan Hart. Jeden z nich sa stane víťazom Gira 2020.

Neprehliadnite tiež

Podcast Dejiny

Majestátne zikkuraty, vyspelá ekonomika. Ako Sumeri dosiahli svoj civilizačný vrchol

Tretia dynastia z Uru vytvorila civilizačný vzor.

Podcast Dejiny - historický podcast v spolupráci s magazínom Historická revue.

Lukašenko telefonoval so šéfom americkej diplomacie Pompeom

Bieloruský prezident dostal od opozície ultimátum, aby sa do 25. októbra vzdal funkcie.

Alexander Lukašenko skladá prezidentskú prísahu.

Francúzsko bude podľa Macrona bojovať s koronavírusom najmenej do polovice roka 2021

Bude trvať približne rok, kým bude vakcína dostupná, tvrdia vedci.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas návštevy jednej z parížskych nemocníc.

Samovražedný útočník zabil v Kábule najmenej 18 ľudí

K útoku došlo pred vzdelávacím centrom v prevažne šiítskej štvrti.

Ilustračná fotografia.