Brusel 17. januára (TASR) Najvyšší predstavitelia Európskej únie a USA by sa mali stretávať častejšie, aby posilnili transatlantické spojenectvo. Tvrdí to belgický minister zahraničných vecí Louis Michel, jeden z najväčších kritikov vlaňajšej americkej invázie do Iraku.
"EÚ a USA by mali urýchlene pristúpiť k novým strategickým formám dialógu. Schôdzky na najvyššej úrovni by sa opäť mali konať častejšie ako raz za rok, a mali by sa stať strategicky relevantnými," napísal Michel v článku pre dnešné vydanie belgických novín De Standaard.
Prioritou by podľa neho mala byť spolupráca medzi vysokým predstaviteľom EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javierom Solanom a šéfom americkej diplomacie Colinom Powellom, ktorý by mala byť každodennou záležitosťou. Raz ročne by sa podľa Michela mali konať stretnutia na úrovni ministrov zahraničných vecí a na úrovni šéfov štátov a vlád.
Belgicko patrilo vlani na jar k najostrejším odporcom amerického útoku na Irak a v NATO dlhé týždne blokovalo spolu s Nemeckom a Francúzskom potrebné rozhodnutia. Vzťahy medzi Belgickom a USA narušil aj sporný zákon o univerzálnej pôsobnosti, ktorý belgickým súdom umožňoval súdiť amerických lídrov za údajné vojnové zločiny.
Vzťahy medzi Bruselom a Washingtonom sa však koncom minulého roka zlepšili po schôdzke Michela s Powellom. Podľa šéfa belgickej diplomacie by EÚ a USA mali byť partnermi v boji proti terorizmu a šíreniu zbraní hromadného ničenia, v boji proti chudobe a presadzovaní ľudských práv.
"Pre EÚ a USA by sa vzájomné konzultácie mali opäť stať prioritou," dodal Michel s tým, že obe veľmoci zdieľajú spoločné analýzy problémov, hoci nie vždy sa zhodujú na prístupe k nim.
Upozornenie: TASR vydá k správe zvukový záznam
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab