Vatikán 16. januára (TASR) Vatikán sa má stať členom Schengenskej dohody, spájajúcej 13 krajín Európskej únie v oblasti boja proti hrozbám medzinárodného terorizmu. Povedal to dnes v Svätej stolici jej generálny prokurátor Nicola Picardi.
Na slávnostnom otvorení roku v oblasti justície generálny prokurátor zdôraznil záujem Vatikánu o Schengenskú dohodu, najmä pre jej systém výmeny informácií Schengenský informačný systém (SIS).
Schengenská dohoda sa netýka len kontrol na hraniciach, ale najmä sa ňou posilňuje výmena informácií, operačných správ, preventívnych i represvnych iniciatív na zvýšenie ochrany a bezpečenosti osôb, vyhlásil Picardi.
Systém SIS, ktorý je vo fáze druhej generácie, má obzvlášť zaujímavé klauzuly k dohode v oblasti posilnenia súdnej a policajnej spolupráce, konštatoval prokurátor.
Schengenská dohoda predpokladá voľný pohyb osôb občanov 13 členských štátov EÚ, ktoré ju uzatvorili európska 15 bez Veľkej Británie a Írska.
Jej súčasťou je výrazné posilnenie koordinácie policajných a colných služieb i justície vďaka komplexnému informačnému systému SIS. Pomocou neho si členovia vymieňajú informácie o signalizovaných osobách alebo hľadaných predmetoch v jednej alebo vo viuacerých členských krajinách.
EÚ začala pred dvoma rokmi vyvíjať nový informačný systém s označením SIS-II., informovala agentúra AFP. Nicola Picardi vo Vatikáne tiež konštatoval, že justičný systém Vatikánu je zastaraný a musí sa reformovať.
Justičný systém Vatikánu bol vypracovaný podľa vzorov spred 70 rokov a v súčasnosti ho treba reformovať, uviedol. Reforma sa musí uskutočniť podľa vývoja politickej a sociálnej situácie, vyhlásil.
Reforma je o to naliehavejšia, že na jednotlivých pracoviskách, tvoriacich tribunál vo Vatikáne, sa zvýšilo pracovné zaťaženie minimálne o 18 a maximálne o 98 percent v porovnaní s predchádzajúcim päťročným obdobím, dodal Picardi.
V minulom roku sa vo Vatikáne začalo 567 občianskych a 576 trestnoprávnych procesov. Agentúra AFP to označila za rekordné čísla, keďže Vatikán má 492 obyvateľov, z ktorých občianstvo Svätej stolice má len 240 ľudí.
Za uvedenými číslami treba vidieť fakt, že do Vatikánu prichádza každý rok 18 miliónov turistov alebo veriacich. Mnohí z nich sa stávajú obeťami krádeží alebo iných prečinov či trestných činov.