Londýn 4. októbra (TASR) - Vojenská a humanitárna akcia ako odveta na útoky na New York a Washington je nevyhnutná a jej čas sa blíži, tvrdí britský premiér Tony Blair.
Predseda britskej vlády to vyhlásil na otvorení mimoriadneho zasadnutia parlamentu svojej krajiny. Pritom však zdôraznil, že protiteroristická koalícia urobí všetko pre to, aby minimalizovala utrpenie afganského národa.
Blair tiež potvrdil, že z 19 únoscov identifikovaných na základe zoznamu cestujúcich sú najmenej v troch prípadoch nepochybné dôkazy o spojitosti s bin Ládinovou organizáciou al-Kajdá. Ako sa ďalej zistilo, jedného z nich tiež identifikovali ako kľúčovú postavu v útokoch na budovy amerických veľvyslanectiev v Keni a Tanzánii a vojnovú loď Cole v Adene.
Blair prisľúbil, že dá parlamentu k dispozícii dokument zachytávajúci minulosť bin Ládina, jeho vzťahy s Talibanom, teroristické činy, ktorých sa dopustil a niektoré zo známych faktov súvisiacich so septembrovými útokmi v New Yorku a Washingtone. Na základe dôkazov nie sú pochybnosti o tom, že bin Ládin bol schopný zabiť 6000 ľudí len vďaka svojim bližším vzťahom s Talibanom.
Šéf britského kabinetu uviedol, že krátko pred 11. septembrom informoval bin Ládin svojich spolubojovníkov o prípravách "väčšej akcie". Podľa pátrania tajnej služby, ktorého výsledky zatiaľ nemožno zverejniť, je zrejmá jeho ešte priamejšia účasť na teroristickej akcii.
Viacerí ľudia dostali tiež varovanie, aby sa vrátili do Afganistanu, pretože v USA sa okolo 11. septembra niečo chystá. Najpresvedčivejším dôkazom je tvrdenie jedného z bin Ládinových najbližších veliteľov. Ten jasne priznal, že mu pomáhal s plánovaním týchto útokov.
Blair súčasne zopakoval varovanie adresované Talibanu, že v prípade nevydania bin Ládina a nezlikvidovania jeho táborov sa Afganistan stane nepriateľom koalície vytvorenej na boj s terorizmom.