zdroj z prostredia EÚ. Skupina expertov uskutočnila prvé stretnutie v Bruseli ako súčasť preskúmavania vzájomných vzťahov, vrátane európskeho zbrojného embarga, líbyjskej účasti v Európsko-stredomorskom partnerstve a boja proti ilegálnej imigrácii. "Jednoducho sme otvorili diskusiu, nie sme článkom, ktorý robí rozhodnutia," zdôraznil zdroj.
V minulých mesiacoch Líbya podnikla niekoľko krokov pre návrat do medzinárodného spoločenstva. Minulý týždeň Európska komisia (EK) privítala podpísanie dohody v Paríži, na ktorej základe Líbya vyplatí kompenzácie obetiam bombového útoku na francúzske lietadlo spoločnosti UTA nad Nigerom z roku 1989. Francúzsky minister zahraničných vecí Dominique de Villepin následne uviedol, že po rozhovoroch s jeho líbyjským rezortným kolegom je jeho krajina naklonená "postupnej normalizácii" vzťahov medzi EÚ a Líbyou. "Rok 2004 môže byť rozhodujúci pre vzťahy medzi Európou a Líbyou," uviedol predseda (EK) Romano Prodi.
Líbya podpísala v Paríži dohodu o vyplatení 170 miliónov amerických dolárov pre obete bombového útoku na lietadlo francúzskej spoločnosti, pri ktorom prišlo o život 170 ľudí vrátane 54 Francúzov. Tri týždne pre podpísaním dohody s Francúzmi oznámil Kaddáfí plán Líbye zbaviť sa zbraní hromadného ničenia. V auguste Líbya ponúkla vyplatiť desať miliónov dolárov rodinám pozostalých za každú z 270 obetí atentátu na lietadlo americkej spoločnosti PanAm nad škótskym Lockerbie z roku 1988, čo viedlo k čiastočnému zrušeniu sankcii OSN voči Tripolisu. Líbya nikdy neprevzala zodpovednosť za útok na lietadlo spoločnosti UTA, pri ktorom zahynuli ľudia 16 národností. Bola však ochotná pristúpiť na dohodu kvôli získaniu medzinárodnej akceptácie.
Medzinárodná organizácia bojujúca za ľudské práva Amnesty International požiadala Líbyu o povolenie navštíviť krajinu, aby pomohla analyzovať tamojšie dodržiavanie ľudských práv. Proti zrušeniu európskych sankcií voči tejto africkej krajine je stále Nemecko, pretože od nej očakáva kompenzácie pre obete útoku v Berlíne namierenom proti Spojeným štátom v roku 1986, pri ktorom zahynuli traja ľudia a 260 sa zranilo. Holandsko a Dánsko sú tiež znepokojené porušovaním ľudských práv líbyjským režimom.