rom je obviňovaný z korupcie. Súd rozhodol, že prvý článok zákona, ktorý umožňoval prerušenie súdnych procesov proti piatim najvyšším predstaviteľom krajiny a vzťahoval sa aj na porušenia zákona pred nastúpením do úradu, je "nelegitímny" a porušuje princípy rovnosti medzi obyvateľmi. Ďalšími štyrmi predstaviteľmi štátu, ktorých mal zákon chrániť, boli prezident, predsedovia hornej a dolnej komory parlamentu a predseda ústavného súdu.
Na základe tohto zákona, schváleného parlamentom v júni, bol pozastavený súd s Berlusconim, ktorý ho obviňoval s podplácania sudcov v súvislosti s obchodnými záležitosťami v roku 1985. Očakáva sa, že súd v Miláne bude obnovený veľmi skoro. Podľa kritikov schválil parlament kontroverzný zákon kvôli vyhnutiu sa prekážkam počas talianskeho predsedníctva EÚ, ktoré sa skončilo 1. januára, keď ho prevzalo Írsko.
Utorkové rozhodnutie bolo ďalšou tvrdou ranou pre Berlusconiho, ktorý je široko kritizovaný pre konflikt záujmov medzi jeho súkromným podnikateľským impériom a verejnou funkciou. Prišlo iba štyri týždne po tom, ako prezident Carlo Azeglio Ciampi nepodpísal nový mediálny zákon, ktorý Berlusconi pretlačil parlamentom, aby sa vyhol ústavnému zákazu. Ten nedovolí niekomu vlastniť viac ako dve televízne stanice s celoštátnym vysielaním. Berlusconi kontroluje približne 90 percent talianskej televízie. Priamo cez rodinné vlastníctvo tri komerčné stanice alebo nepriamo cez jeho politických stúpencov verejnoprávnu televíziu RAI. Majetok talianskeho premiéra sa odhaduje na 13 miliárd dolárov, čo z neho robí najbohatšieho Taliana a tretiu najbohatšiu osobu v Európe.