úcich krajín by mali prijať euro čo najskôr, aby mohli využívať výhody užšej ekonomickej integrácie.
Iný názor má však Európska komisia a Európska centrálna banka, podľa ktorých by si pristupujúce krajiny mali dať dosť času na to, aby sa prispôsobili prísnym ekonomickým podmienkam pred vstupom do eurozóny. Názor „otca jednotnej meny“ Roberta Mundella je jednoznačný. Podporuje čo najrýchlejšiu expanziu eurozóny, teda hneď potom, ako nové členské krajiny splnia požadované kritériá.
Pristupujúce krajiny sú právne zaviazané prijať euro, ale len vtedy, ak ich rozpočtové deficity (daňové príjmy mínus verejné výdavky) budú pod hranicou troch percent ich hrubého domáceho produktu. Profesor Mundell by však rád videl prísnejšie pravidlá eurozóny: “myslím si, že by krajiny mali dosiahnuť vaic ako tri percentá rozpočtového deficitu. Podľa mňa by sa základné kritérium mohlo približovať k vyrovnanému
rozpočtu.”
Mundell ďalej povedal: “Vstup desiatich krajín do eurozóny je veľkým krokom pre Európu, pretože pripojenie sa chudobných krajín s tretinovým príjmom na obyvateľa, nízkymi mzdami a slabými trhmi práce zapríčiní zvýšený prílev pracovnej sily do ostatných krajín Európskej únie, a tým vzniknú problémy spojené s prispôsobovaním sa.”
Podľa Mundella sa Európska únia nestane konkurencieschopnejšou ekonomikou, ako sú Spojené štáty do roku 2010, teda nenaplnia sa takzvané lisabonské ciele. Napriek tomu verí, že “časom sa vďaka expanzii Európy a prijatím eura v Dánsku, Švédsku a vo Veľkej Británii eurozóna stane silnejšou ekonomikou, ako je tá americká.”