FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ
Národná rada bude v januári opäť rokovať o konflikte záujmov. Skupinu poslancov, ktorá nový zákon podľa odborníkov oklieštila, zvoláva Roman Vavrík. Osem rokov robil viceprimátora Bratislavy a bol vplyvným mužom DU a neskôr SDKÚ. V Dzurindovej strane sa hovorievalo o vplyvnej Palackovej a Vavríkovej skupine. ROMAN VAVRÍK poskytol denníku SME rozhovor.
Na rokovanie januárovej schôdze je už tretíkrát zaradený aj nový zákon o konflikte záujmov. Je vôľa poslancov na jeho prijatie?
„Veľmi ťažká otázka. Ale myslím si, že áno."
Poslanecké kluby dodali po dvoch zástupcoch do skupiny, ktorá zákon pripomienkovala a navrhovala jeho zmeny. Ste v nej, zvolávate dokonca jej stretnutia. Mali by ste byť informovaný o tom, ako sa môžu kluby zachovať.
„Preto tá skupina vlastne vznikla, ide o ústavný zákon, vláda nemá ústavnú väčšinu, potrebných je 90 hlasov. Vznikla, aby bol zákon priechodný."
Podľa niektorých odborníkov skupina navrhovanými zmenami zákon oklieštila.
„Isté zmeny tam sú. Príde na to - čo znamená slovo oklieštiť?"
To, že zákon nebude štátnych funkcionárov postihovať v miere, akú navrhovalo ministerstvo spravodlivosti. A že im otvorí ruky.
„Toto je základná téma. Podľa mňa 150 poslancov v parlamente nemôže nič okrem zákonov v štáte ovplyvniť, to je fantazmagória. S tým, že treba vidieť ústavným činiteľom do kariet, súhlasím. Ale celá koalícia a opozícia sme dospeli k názoru, že zákon by mal postihovať tých, ktorí rozhodujú o verejných zákazkách. Ktorí jednoducho majú možnosť byť korumpovaní, podplácaní. A to nie sú poslanci ani členovia vlády."
Členovia vlády nie? Veď pre podozrenie z klientelizmu museli z ministerských kresiel odísť Palacka, Kanis nedokázal preukázať prefinancovanie svojej vily, Macejko je dnes už trestne stíhaný. A to sú len prípady z vládnutia Mikuláša Dzurindu, nie Mečiara. Prečo tvrdíte, že členovia vlády nemajú možnosť byť korumpovaní?
„V pravom slova zmysle nerozhodujú o zadávaní zákaziek. Rozhodujú o nich zo zákona o verejnom obstarávaní výberové komisie. Hoci ja by som navrhol, aby sa to robilo počítačmi, vloží sa to tam aj s kritériami a bez subjektívneho vplyvu vyhodnotí najlepšieho. Čo sa týka ministrov, ktorí odišli - veľa vecí sa hovorí, alebo napíše, a máloktoré sa preukážu. Jediný seriózny argument alebo výstup by bol ten, keby orgány činné v trestnom konaní skutočne niečo preukázali."
Teraz obhajujete aj Palacku, s ktorým ste napriek spolustraníckosti v SDKÚ nemali dobré vzťahy? A ktorý rozhodol, že tretí mobilný operátor nie je na Slovensku potrebný?
„Nikoho neobhajujem. K mobilnej sieti sa nevyjadrujem, nie som expert na tieto veci."
Keby boli na Slovensku prevádzkovatelia troch mobilných sietí, vytvorilo by sa konkurenčné trhové prostredie a platili by sme za telefonovanie menej, nie?
„V zásade platí to, čo ste povedali. Môžeme si u viacerých kúpiť lacnejší výrobok, lacnejší tovar, lacnejšiu službu. Tomu rozumiem. Boli by však vyššie investičné náklady na vybudovanie troch operátorov a trh zostáva rovnaký, čo do počtu zákazníkov. Čiže by asi išli ceny pre spotrebiteľa výrazne vyššie, aby sa vrátili operátorom investičné náklady."
V Českej republike sa to nestalo, naopak. Poďme však ďalej. Podľa nového znenia zákona o konflikte záujmov by politici a vysokí štátni funkcionári po skončení svojho mandátu nemali pôsobiť vo firmách, o ktorých rozhodovali, v pozícii s vysokým platom. Ministerstvo spravodlivosti navrhovalo ako strop desaťnásobok minimálnej mzdy, skupina poslancov chce až pätnásťnásobok. Prečo?
„Tento návrh nenavrhol náš klub ani ja. Hoci sme s tým návrhom súhlasili. Ale zároveň sme rozšírili okruh osôb, ktorých sa celý zákon týka - o riaditeľov štátnych podnikov, šéfov verejnoprávnych inštitúcií a iných, ktorí môžu ovplyvňovať zadávanie zákaziek."
Skupina poslancov tiež navrhla, aby pôvod peňazí nepreukazovali ani najbližší rodinní príslušníci, teda ani manželky politikov. Dôvod?
„Každý občan má garantované právo na súkromie, na ochranu údajov. A na to, aby sa o ňom nepísalo v novinách, aké má, alebo nemá majetkové pomery. Ako k tomu príde manželka alebo manžel verejných činiteľov, že sa bude musieť tohto práva zbaviť? Vyťahovať, čo majú deti alebo manželky, je ešte nebezpečnejšie o to, že tá osoba s tým nemusí súhlasiť a údaje neposkytne. Potom hrozí človeku, ktorý získal mandát od občanov, jeho strata, a nie vlastnou vinou."
Mečiarove deti mohli počas a tesne po štúdiu sprivatizovať časť Koliby, Bacove deti bývajú v luxusných niekoľkomiliónových vilách, hoci ich otec politik sám tvrdí, že si ešte krátko pred ich postavením zarábali umývaním riadu v Amerike. To sa vám zdá normálne?
„Priznajme, že sa mi to nezdá normálne, ale opäť sa nechcem vyjadrovať k jednotlivcom. V prvom rade sa držme základného ústavného princípu, ktorým je prezumpcia neviny. Preukážme, že ten alebo onen občan, člen vlády, šéf podniku, starosta, hocikto, konali v rozpore so zákonom a potom súďme."
Krátko po odchode z postu ministra si bývalý železničiar a potom dlhoročný poslanec Palacka dal vystavať strešný byt v hodnote 6,5 milióna - ide o sumu bez interiérového zariadenia. Váš názor?
„Nebudem to komentovať. Ak má niekto podozrenie, že pán Palacka nadobudol majetok nečestným spôsobom, nech naňho podá trestné oznámenie a nech sa to prešetrí."
V súvislosti s korupciou a klientelizmom sa o Palackovi hovorilo aj v SDKÚ. Rovnako sa tam však hovorilo o vás. Za vášho pôsobenia na magistráte Bratislavy sa o ňom hovorilo, citujem, „ako o najväčšej realitke na Slovensku". Existuje príslovie - bez vetra sa ani lístok nepohne. Prečo sa to teda o magistráte hovorilo, čo myslíte?
„Môže byť viac dôvodov. Netajím sa tým, že ma to mrzí. Pred rokom som pristúpil až k tomu, že som podal niekoľko trestných oznámení na ochranu osobnosti. Už pohár pretiekol. Mestá dostávajú od štátu takú sumu peňazí, s ktorými nemôžu seriózne pracovať a zabezpečiť základné potreby. Preto sa zhruba štvrtina i viac príjmov realizuje prostredníctvom predaja nehnuteľného majetku. Preto, aby sa zabezpečili základné veci - čistota, poriadok, doprava a rozvoj. Za posledných osem rokov, keď som bol viceprimátorom Bratislavy, si nespomeniem na prípad, že by sa majetok v meste predával, alebo prenajímal za nižšie ceny ako v mestských častiach Bratislavy."
Osem rokov je však dosť na vytvorenie si kontaktov na firmy, ktoré s mestom spolupracovali. Môžete teda vylúčiť, že ste dostávali takzvané všimné? Hovorilo sa o niečom podobnom v súvislosti s odpadom.
„Tomu som nerozumel. Keď sa hovorilo o rekonštrukcii spaľovne, mal riadenie podniku OLO (odpad) na starosti úplne iný kolega."
Podľa našich informácií ste vraj boli zadobre s vedením Mestských lesov. Vraj to fungovalo tak, že mesto predalo drevo štvrtej kategórie ako drevo druhej kategórie a finančný rozdiel sa rozdelil medzi tých, ktorí o tom mlčali. Je to tak?
„V ktorých rokoch?"
1998 až 2002.
„To absolútne vylučujem. V rokoch 1998 až 2002 som bol zodpovedný za Mestské lesy a viem preukázať, že za mojej éry sa drevo predávalo dražbou. Prostredníctvom inzerátu sme povedali, aký typ je tento rok v ťažobnom pláne a ktoré sa predá a súťažili sme o najvyššiu cenu. Mimochodom, pár dní po mojom odchode sa tento inštitút zrušil a drevo sa už v súťaži nepredávalo."
Z roku 1999 ale existuje rozhovor medzi premiérom Dzurindom, exprimátorom Kresánkom a riaditeľom firmy Prvá biskupická Miškovským, podľa ktorého ste sa dostali s Miškovským do sporu pre neúspešné lobovanie v prospech istej spoločnosti. Ak sa uskutočnil tento rozhovor, mohli sa uskutočniť aj ďalšie rozhovory medzi vami a iným podnikateľom?
„Prvá biskupická chcela kúpiť od jednej mestskej časti pozemok za nižšiu cenu, ako sme boli zvyknutí pýtať. Vtedy som naozaj odporúčal primátorovi Kresánkovi, aby nedal predbežný súhlas na odpredaj, hájil som mestský záujem. Ten odpočutý rozhovor medzi pánom Miškovským a pánom Dzurindom bola tvrdá účelovka."
Ale chodili za vami aj zástupcovia iných firiem a lobovali? Niečo ponúkali?
„Chodilo za mnou veľa firiem. Informovali sa, kde by mohli investovať. Istý čas existovalo aj uznesenie mestského zastupiteľstva, podľa ktorého majú primátor a námestníci doslova vyhľadávať potenciálnych kupcov. Potom sme ho ale zrušili."
Takže stále má platiť to, čo ste mi raz povedali - že vás živí manželka?
„Stále."
V marci ste boli s celou rodinou na dvojtýždňovej dovolenke na Jamajke, chodíte aj na Kubu, do Kene, Dominikánskej republiky. To je pre celú rodinu dosť drahé. Aj to platí manželka?
„Žijeme si veľmi dobre. A nemáme rozdelené hospodárenie ani domácnosť. Hospodárime spoločne. Dovolenku sme platili zo spoločných rodinných peňazí, spoločne rozhodujeme aj o tom, kam pôjdeme. Čo sa týka tej Jamajky, tam som bol len týždeň, nie dva, ako napísal váš kolega. Prišiel som za rodinou neskôr, predtým som totiž spravodajcoval mimoriadnu schôdzu parlamentu, ktorá hovorila o vyslaní našich vojsk do Iraku."
Poviete mi, čo napíšete tento rok do majetkového priznania?
„To, čo každý rok. Pred dvoma rokmi som ho zverejnil na internete, ide o majetkové priznanie z roku 2001."
Aj váš rival Bajan priznáva, že ste najlepším taktikom v strane. Preto v poslednom čase obhajujete kroky Mikuláša Dzurindu, hoci ste nikdy nemali bližší vzťah? Hovorilo sa predsa o dvoch vplyvových skupinách v SDKÚ, Palackovej a vašej.
„Z čoho vychádzate, že niekoho obhajujem? Hovorím o argumentoch a nie o osobách."
Obhajovali ste Dzurindov postoj v kauze odchod Mojžiša z postu šéfa NBÚ.
„Vo výbore pre obranu a bezpečnosť sme si vypočuli stanoviská NBÚ aj tajnej služby a mňa písomnými argumentami presvedčil Ladislav Pittner."
A SDKÚ klesli po kauze Mojžiš, Šimko, skupinka percentá. Verejnosť zrejme Pittner s Dzurindom nepresvedčili. Boli kroky premiéra a predsedu SDKÚ smerom k medializovaniu tajuplnej skupinky šťastné? Zvlášť po Šimkovom odchode?
„Veľmi ťažká otázka. Skutočnosť je, že preferencie šli dole a že celý sled udalostí politickú stranu poškodil. Odchod Mojžiša bol podľa mňa pre dobro štátu. To, čo sa stalo s Ivanom Šimkom, ktorého som si vážil a bral ho ako seriózneho kolegu, z priebehu tých udalostí a jeho postojov jednoducho vyplynulo."
Vy dôverujete v otázke Mojžiša premiérovi, ktorý si nevie ujasniť napríklad to, aká skupinka to na Slovensku operuje a komu vlastne škodí? Najskôr podľa jeho slov škodila Slovenskej republike, o pár týždňov škodila SDKÚ a o pár týždňov neskôr už lobovala v prospech tendrov. Na uváženie je aj to, prečo by mala päť miliónov občanov krajiny zaujímať fiktívna skupinka, škodiaca SDKÚ s troma tisíckami členov?
„Z tých informácií, ktoré má verejnosť, je ťažko vydať jednoznačný súd. Z informácií, ktoré mám z výboru, ktoré sú však predmetom utajovaných skutočností, je veľa vecí jasnejších a treba ich vyšetriť príslušnými orgánmi. Mám pocit, že to škodilo republike, hoci postupne sa to dostalo do štádia, že to škodilo strane. Aj to si viem predstaviť. Aj keď ja by som niektoré veci asi hovoril inak a nie pred verejnosťou."
Ale šéf výboru pre obranu a bezpečnosť Kaliňák má v tejto veci na základe rovnakých dokumentov opačný názor.
„Môj názor je taký, aký som tlmočil."
Stranu poškodzoval aj váš imidž v médiách. Sám ste sa raz vyjadrili, že si ho neviete vytvárať v pozitívnom svetle ako iní kolegovia. Stranu poškodzoval potom aj Palacka. Keď sa spomínal jeden, spomínal sa aj druhý.
(pokrčenie plecami a ticho)
Uvedomujete si, že z ľudí, ktorí v roku 1991 vyhrali známy Mečiarov konkurz pre mladých ľudí na Úrade vlády, ste zostali v politike sám? Kramplová sa venuje pyramídovým hrám, Lexa vedie svoj dobrodružný život raz v Juhoafrickej republike, raz v Senci, vy zotrvávate. Zotrváte?
„Minulý rok som o odchode uvažoval, dokonca som chcel zložiť mandát. Po roku som však zmenil názor. Nepracujem už 16 hodín denne ako posledných osem rokov, mám viac času na svoju rodinu, svoje zdravie a záľuby. Robím si zodpovedne poslaneckú robotu a zostávam."
V roku 2002 ste boli vysoko na kandidátke SDKÚ, na 10. mieste, boli ste viceprimátorom Bratislavy. Dnes o vás nepočuť, nestratili ste vplyv? Znížil sa?
„Myslím si, že nie. Možno je to aj naopak, ale to ukáže až budúcnosť."
Mimochodom, z petržalských kruhov išli informácie, že ste kedysi rozdávali za hlasy pre svojich verných v bratislavskom regióne SDKÚ mikrovlnky?
(smiech) „Ani náhodou. Kto to tvrdí, by sa mal zamyslieť nad svojím zdravotným stavom."