
Štúrovo námestie v Žiline. Štúr bude onedlho vo funkcii vrátnika Auparku. Ani park tam už nebude - zeleň z centra mesta celkom vymizne. FOTO SME - TOMÁŠ PALOVSKÝ
Aupark a Štúr. Zdanlivo nesúvisiace pojmy patria medzi najfrekventovanejšie spojenia v rozhovoroch Žilinčanov týchto dní. Na základe decembrového rozhodnutia Mestského zastupiteľstva v Žiline začne totiž Štúr pôsobiť vo funkcii vrátnika, vítajúceho návštevníkov veľkého obchodného centra - nového Auparku. Pozemok námestia o výmere 1433 štvorcových metrov odklepli zástupcovia mesta firme Aupark, a. s., za 50 miliónov korún.
To, že slovo primátora Jána Slotu má v žilinskom mestskom zastupiteľstve veľkú váhu, nie je tajomstvom. Postaviť k soche Ľudovíta Štúra nákupné centrum odsúhlasila väčšina mestských poslancov. Podľa zápisnice z hlasovania bol z počtu 29 proti len jeden a hlasovania sa zdržalo šesť poslancov.
Peter Ničík, jediný poslanec, ktorý bol proti, SME povedal: „Predaj Štúrovho námestia nebol medzi navrhovanými a schválenými bodmi programu a nerokovala o ňom žiadna odborná komisia. Poslanci nedostali žiadne písomné podklady na odpredaj. Takisto je hanbou, keď sa takýto návrh dáva pod vplyvom alkoholu."
Slota to odôvodňoval tým, aké to bude pre mesto prospešné, a že celková investícia presiahne jednu miliardu korún. Ivan Garčár, hovorca spoločnosti Aupark: „Práce by sa mali začať približne v apríli 2004 a Aupark bude mať identický vzhľad ako ten v Bratislave, len budova bude o polovicu menšia. Žilinčania sa nemusia báť, o sochu Štúra určite neprídu."
Poslanci sa nesťažovali na chýbajúce podklady na hlasovanie prvýkrát. Ničík: „Nedostali sme ich ani na vstup mesta Žiliny do Žilinskej parkovacej spoločnosti, s.r.o., ani na vstup mesta do Veľkogaráží Na studničkách, a.s."
V júli 2003 asi tretina poslancov na protest proti takým praktikám odišla zo zasadnutia mestského zastupiteľstva a to vtedy nebolo niekoľko hodín uznášaniaschopné. „Vítam výstavbu Auparku v Žiline, no na okraji mesta. Nie na námestí, kde majú byť stromy, kvety a symboly."
Podobný názor počuť v Žiline od bežných obyvateľov často. Aupark áno - ale nie na námestí. Žilinčanov nepoteší ani fakt, že aj tá trocha zelene, ktorá v centre mesta je, bude odstránená.
Zaujímavé bude sledovať aj to, ako sa so samotnou stavbou vyrovnajú architekti - zakomponovať moderné, presklené obchodné centrum medzi Dom odborov a Hotel Slovakia, budovy poznačené komunistickou architektúrou, bude tvrdý oriešok.
(tp)