Teherán 11. januára (TASR) - Iránsky prezident Muhammad Chatámí apeloval dnes na Spojené štáty, aby akceptovali právo Teheránu vyvíjať nukleárnu technológiu na mierové účely v prípade, ak chcú dosiahnuť zlepšenie vzťahov medzi oboma krajinami.
Spolupráca pri humanitárnej pomoci obetiam decembrového zemetrasenia na juhovýchode Iránu viedla k známkam určitého zblíženia medzi úhlavnými nepriateľmi, pričom americkí činitelia navrhli obnovenie dialógu s islamskou republikou.
Teherán však dosiaľ odmietal americkú ponuku opätovne začať ohraničené rozhovory prerušené Washingtonom vlani v máji s tým, že americkí predstavitelia musia najprv zmeniť svoj postoj k Iránu.
Chatámí si vzal na mušku americkú kritiku iránskeho jadrového programu. Irán tvrdí, že jeho nukleárne zariadenia sú zamerané výlučne na výrobu elektrickej energie, nie zbraní, a minulý mesiac podpísal medzinárodný protokol, ktorým sa zaviazal prijať prísnejšie inšpekcie.
"Neprávom nás obvinili z toho, že máme jadrové zbrane," povedal Chatámí novinárom. Pripomenul, že Irán podpísal dodatočný protokol k Zmluve o nešírení jadrových zbraní, a dodal, že ak Američania majú dobrú vôľu, mali by vziať späť svoje slová a tiež uznať právo Iránu mať mierovú nukleárnu technológiu pod dohľadom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE).
Americký prezident George W. Bush tento mesiac pochválil Teherán za umožnenie zaslania humanitárnej pomoci USA, zároveň však zopakoval dlhoročné obvinenia, ktoré ho viedli k zaradeniu Iránu do "osi zla".
"Iránska vláda musí počúvať hlasy tých, ktorí túžia po slobode, musí vydať členov al-Káidy, ktorí sú v iránskej väzbe, a musí sa vzdať svojho nukleárneho zbrojného programu," vyhlásil Bush.
Chatámí podľa vlastných slov dúfa, že pomoc USA pre obete zemetrasenia v jeho krajine, ku ktorej patrilo čiastočné pozastavenie niektorých finančných sankcií, sa ukáže byť silným náznakom podstatnej zmeny americkej politiky.