ancov parlamentu označil tento krok za "štátny prevrat". "Považujem toto zamietnutie kandidátov za ilegálny štátny prevrat a akt zmeny režimu nevojenským spôsobom," uviedol Mohsen Mirdamadi, šéf parlamentnej komisie pre zahraničnú politiku a národnú bezpečnosť. Mirdamadi, rovnako ako brat prezidenta Mohameda Chatámího, bol jedným z 85 reformistických poslancov, ktorým 12-členná Rada dozorcov zamedzila zúčastniť sa nadchádzajúcich volieb, ktoré sa majú konať 20. februára.
Rada dozorcov je nevolený politický dozorný orgán a bašta náboženských zákonov. Môže zrušiť všetko, čo odporuje islamskej viere, rovnako rozhoduje aj o kandidátoch, ktorí sa môžu zúčastniť volieb.
Líder hlavnej reformistickej strany v Iráne a brat prezidenta Mohammada Chatámího, ktorý tiež vypadol zo zoznamu kandidátov, varoval pred masívnym bojkotom parlamentných volieb zo strany voličov, pokiaľ konzervatívci nezmenia svoje rozhodnutie. Podľa nemenovaného významného iránskeho politika je skupina okolo ôsmich ministrov pripravená podať demisiu. Prezident Chatámí vyzýva na upokojenie situácie.