ne miesta v sobotu. Ako uviedli, navrhovaný úrad, o ktorom po prvý raz informoval denník Washington Post, by poskytol inšpektorom logistickú, technickú a administratívnu podporu.
"Samozrejme chceme podporiť overovacie tímy úradným priestorom, počítačmi, možno menším štábom, a tak ďalej," uviedol pre agentúru AFP pod podmienkou anonymity významný úradník. "Nehovoríme však o diplomatickej misii v tradičnom zmysle ambasády alebo malého konzulátu," dodal. "To by bolo predčasné. V súčasnosti ešte nemáme s Líbyou diplomatické vzťahy."
Washington Post napísal, že USA vyšlú do Líbye desiatky diplomatov a spravodajských dôstojníkov, ktorí by tvorili misiu predznamenávajúcu návrat amerických diplomatov do krajiny po viac ako dvadsiatich rokoch. Denník dodal, že úrad bude prvou americkou "diplomatickou prítomnosťou" od uzavretia amerického veľvyslanectva v Tripolise v máji 1980, krátko pred jej vyrabovaním a podpálením. Denník však cituje nemenovaného amerického predstaviteľa, ktorý zdôraznil, že misia nemá byť ambasádou. "Nateraz sa nič také neplánuje," uviedol predstaviteľ pre noviny. "Je tu však mienka, že musíme mať skupinu ľudí na mieste ako osobitnú misiu na pomoc pri procese odzbrojovania na dlhé obdobie."
V sobotu večer syn líbyjského vodcu Muamara Kadáfího odmietol, že by sa pripravovalo otvorenie podobného úradu v Líbyi. "Nie je to úrad, ani nič iné," povedal Saif al-Islam Kadáfí pre arabskú televíziu al-Džazíra. Ako dodal, počuje o tom po prvý raz. Americké ministerstvo zahraničných vecí sa k otázke možnosti vytvorenia úradu odmietlo vyjadriť, ale uviedlo, že americkí, britskí a líbyjskí zástupcovia sa stretli tento týždeň v Londýne, aby prediskutovali proces overovania prísľubu Tripolisu z 19. decembra vzdať sa programov na biologické, chemické a jadrové zbrane.