pre denník nádej, že dohoda s Ankarou bude viesť k dlhodobej vojenskej prítomnosti v krajine spojenca zo Severoatlantickej aliancie (NATO). Hoci noviny bližšie nemenujú základňu, podľa všetkého by malo ísť o Incirlik v južnom Turecku. USA a Veľká Británia túto základňu využívali na monitorovanie bezletových zón v Iraku do začiatku vojny v marci 2003.
V rámci pripravovanej reorganizácie jednotiek rozmiestnených v Európe, USA plánujú stiahnuť tisíce vojakov z Nemecka. Podľa predstaviteľa ministerstva obrany v roku 2005 a 2006 by sa malo vrátiť do USA 30 až 40 tisíc vojakov a pomocného personálu Prvej obrnenej divízie a Prvej pechotnej divízie. Jednotlivé americké oddiely, najmä jednotky s ťažkými zbraňami, budú rozpustené. Ďalšie, ako napríklad letecká základňa v Ramsteine, americké európske veliteľstvo v Štutgarte a hlavná americká vojenská nemocnica pri Hamburgu, budú existovať aj naďalej. V súčasnosti je v Nemecku rozmiestnených asi 70 tisíc amerických vojakov.
Zmeny v Nemecku a Turecku sú súčasťou amerických vojenských plánov globálneho presunu jednotiek s cieľom účinnejšie čeliť teroristickej hrozbe. Podľa predstaviteľov ministerstva obrany by tímy amerických vojenských plánovačov v najbližšom období mali navštíviť vhodné oblasti, akou je napríklad východná Európa, aby určili, aké finančné prostriedky bude potrebné investovať na zabezpečenie amerických štandardov v tamojších vojenských objektoch.
Predstavitelia Pentagonu poukázali aj na ruské obavy, že presuny jednotiek môžu zapríčiniť porušenie zmlúv z čias studenej vojny, ktoré stanovujú povolené počty amerických jednotiek v Európe. Obavy však označili za neoprávnené.